Péče o ovocné stromy a letní prořezávání | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Bez prořezávání ovocných stromů to nejde. Když víte jak na to, odvděčí se vám další rok dvojnásobnou úrodou

Bez prořezávání ovocných stromů to nejde. Když víte jak na to, odvděčí se vám další rok dvojnásobnou úrodou

Existuje několik přístupů k prořezávání ovocných stromů v létě. Všechny mají jeden jediný společný cíl. Zjistit, co je potřeba opravit.

prorezavani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přestože je letní řez ovocných stromů považovaný za mimosezónní řez, má v domácím sadu své místo. Například letní řez může být nezbytný k opravě poškozených větví stromů. Pokud je větev zlomena větrem nebo nákladem ovoce, prořízněte ošoupané okraje a vytvořte hladký řez, který nezanechá žádný pahýl. Doporučuje se také letní prořezávání.

Pomáhá spravovat velikost stromu

Letní štípání větví pomáhá spravovat celkovou velikost stromu. To je obzvlášť užitečné, pokud vaše trpasličí ovocné stromy bývají spíše na robustní straně. Existuje mnoho důvodů, proč uvažovat o letním prořezávání ovocných stromů. Konečný účel zůstává stejný. Zjistit, co vše je potřeba opravit. V červenci nebo na začátku srpna je ta správná doba, kdy zvážit prořezání. Jde o aktivní vegetační období, než podzim zpomalí. To také beze v úvahu případy, kdy tuhá zima a jaro zpomalí nový růst.

ovocny strom broskev listy plody ovoce
Zdroj fotografie: Pixabay

Letní prořezávání se týká zejména broskví, nektarinek a japonských švestek. Tyto stromy totiž mají tendenci růst energicky a dávat energii do spousty vegetativního růstu. Mohou dosáhnout své maximální výšky dříve než jiné ovocné stromy, avšak na úkor robustních, podsaditých končetin. Mohou také vyvinout problémy se světlem a prouděním vzduchu, které řeší. Cílem letního prořezávání je odstranění aktuálních problémů.

Odstraňte poraněné končetiny stromu

Důležité je odstranit mrtvé a poškozené končetiny. Jinak začnou zatěžovat strom svým stresovým faktorem. Odstraňte tedy křížení větví a končetin, které rostou dovnitř směrem ke středu stromu. Vytvořte pevnou konstrukci. Jak již bylo zmíněno, dlouhý slabý růst by neměl být sevřený. Rukou ořízněte tři palce od konce každého měkkého listového výhonku. Opakujte to na konci léta, pokud výhonky rostou rychle.

klobouk nuzky zahradniceni
Zdroj fotografie: Pixabay

Letní prořezávání má několik výhod. Jednou z nich je fakt, že vylepšuje expozici světla. U mladých ovocných stromů navíc světlo zlepšuje vývoj ovocného dřeva. U vzrostlých stromů pak zlepšuje kvalitu plodů. Prořezávání navíc podporuje silnější rozvoj poboček. Stromu zůstane podsaditější a odolnější růst. V neposlední řadě prořezávání poskytuje příležitost ke kontrole stavu stromu. Najděte a řešte problémy se škůdci ideálně dříve, než budou většími problémy. Dejte však pozor, abyste strom neprořezávali před deštěm a vyhněte se i silnému prořezávání.

Zdroj: Starkbros