Jak vyčistit matraci v několika lehkých krocích | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyčistěte matrace v pohodlí domova jako profík. Trik čistíren zbaví skvrn od potu, prachu, roztočů i zvířecích chlupů

Vyčistěte matrace v pohodlí domova jako profík. Trik čistíren zbaví skvrn od potu, prachu, roztočů i zvířecích chlupů

Matrace je velká investice. Pokud chcete, aby vám sloužila co nejdéle, je nutné se o ni také dobře starat. Vhodné je ji pravidelně čistit.

Čištění matrace
Zdroj fotografie: Depositphotos

Matrace může obsahovat roztoče a hromadí se na ní zbytky kůže a další špína. Je tedy důležité ji pravidelně čistit. Zvláště v případě, že trpíte alergiemi, máte domácí zvířata nebo trpíte nočním hladem a často v posteli jíte. Čištění matrace se nemusíte bát. Je to zcela jednoduché. Stačí několik jednoduchých kroků, které udrží vaši matraci čistou.

Hluboké čištění matrace

Nejprve je třeba si připravit veškeré pomůcky. K hloubkovému čištění matrace je potřeba vysavač s nástavcem na čalounění, čistič skvrn, prací prášek, prášek do pečiva, čisticí utěrky a studená voda. Z postele odstraňte povlečení, veškeré povlaky a potahy. Ty jednoduše vyperte v pračce. Jedině tak se zbavíte všech roztočů. Pokud máte polštáře, které nelze prát v pračce, vyperte je ručně a nechte je důkladně proschnout.

matrace
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ve chvíli, kdy odstraníte i potah z matrace, ji vysajte. Nezapomeňte ani na boční strany nebo prostor mezi matracemi. Jedině tak odstraníte skrytou špínu a prach. Pokud jsou na matracích nějaké skvrny, odstraňte je bodovým čištěním. Matraci nikdy nenamáčejte ani na ni nenanášejte vodu nebo čisticí roztok. Například paměťová pěna totiž nemůže zvlhnout. Z toho důvodu je důležité být při práci opatrný a pracovat s principem, že méně je více.

Není skvrna jako skvrna

U biologických skvrn sáhněte po enzymatickém čističi, který nastříkáte na hadřík. Na jiný hadřík pak naneste studenou vodu a skvrnu dočistěte tímto hadříkem. Tato metoda je vhodná pro pot, zvratky, moč nebo krev. Vlastní čistič na tyto skvrny vyrobíte smícháním jaru na nádobí s vodou. Na skvrnu pak stačí nanášet pěnu. Pomůže také voda smíchaná se stejným dílem peroxidu vodíku.

Důležité je matraci také vyvětrat. Pokud to nelze, naneste na ni jedlou sodu. Ideální je nechat ji několik hodin působit. Soda rozloží kyselinu a absorbuje vlhkost a zápachy. Po nanesení sody je nutné znovu matraci vysát. Ve chvíli, kdy máte hotovou jednu stranu matrace, je vhodné ji otočit a to samé udělat také z druhé strany.

jedla soda drevena lzice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže už je matrace zcela čistá, je potřeba ji chránit. Ideální je pořídit si chránič matrace, který vám do budoucna velmi usnadní čištění. Bude totiž matraci chránit před špínou a pocením. Před prachem by matraci mělo chránit také pravidelně prané prostěradlo. Čištění matrace prodlouže její životnost a zaručí vám klidný a zdravý spánek.

Už jste svoji matraci někdy čistili?

Zdroj: Architecturaldigest