Škodící nájemníci, kteří nejsou vidět: Roztočů se dá zbavit řádnou hygienou

Citlivým osobám mohou roztoči způsobovat alergickou reakci ve formě kýchání, dušnosti a nekvalitního spánku. Zbavte se roztočů jednou provždy.

Roztoč i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Únava, vysilující suchý kašel, dušnost a časté záněty spojivek? Zdaleka ne vždy musí tyto příznaky onemocnění pocházet od kontaktu s nemocnou osobou. Zdrojem nemoci může být vaše vlastní obydlí. Konkrétně mohou být příčinou roztoči, kteří se nacházejí v každé domácnosti. Nejvíce jim vyhovuje prašné prostředí. Zbavit se roztočů nadobro je prakticky nemožné, nicméně jejich počet lze poměrně snadno snížit na minimum.

Roztoči se velmi rychle množí

Nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců jsou právě roztoči. Tento průhledný a okem neviditelný hmyz, konkrétně jejich výměšky, bývá nejčastější příčinou alergie na prach. Jsou oboupohlavní a za svůj životní cyklus se páří až 4x, přičemž vždy nakladou až 80 vajíček. Nejlépe se jim daří v koberci, matraci, ložním prádle, těžkých záclonách, čalouněném nábytku, plyšových hračkách, polštářích, přikrývkách a obecně tam, kde je prašnost veliká.

Kočka na koberci iZdroj fotografie: Piqsels
Domácí mazlíčci a koberce jsou častým zdrojem roztočů

Roztoči se živí především kožními šupinami, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Alergie u citlivých osob může vznikat především při úklidu, kdy se prach víří a s ním i exkrementy roztočů, které se dostanou do dýchacích cest. Daří se jim při stálé pokojové teplotě okolo 23 °C a ve vyšší vlhkosti. Častým zdrojem roztočů jsou i kožíšky domácích mazlíčků.

Čistota počet roztočů eliminuje

V prvé řadě je nutné si uvědomit, kde se nejčastěji roztoči nacházejí, a těmto místům věnovat speciální pozornost.

Okna dokořán pomohou

Vzhledem k potravě se roztočům nejvíce líbí v posteli, kde mají ideální podmínky k množení. Rozhodně jim nevyhovují velmi vysoké, nebo naopak příliš nízké teploty. Časté větrání prostoru, ale i ložního prádla je proto na místě. Ložní prádlo je nutné vždy prát alespoň na 60 °C, což je teplota, která roztoče zabije. V zimním období se nebojte vyvěsit ložní prádlo ven na mráz. Pravidelnou péči a očistu ale věnujte také matraci, která je na roztoče nejnáchylnější. Roztok z peroxidu vodíku a kapky mýdla pomůže, matraci i vysávejte.

Spící žena v posteli iZdroj fotografie: Piqsels
Matrace společně s polštářem, přikrývkou a ložním prádlem by měla podléhat pravidelnému úklidu

K dostání jsou také speciální materiály určené pro alergiky. Pořídit tak můžete ložní prádlo, ale také povlaky chránící polštáře a přikrývky proti roztočům.

Zbavte se koberců a závěsů

Je-li to alespoň trochu možné, popřemýšlejte nad změnou interiéru, která povede k lepšímu zdraví. Veškeré těžké tkaniny, koberce, závěsy a přehozy jsou pro roztoče učiněným rájem. V ideálním případě se jich zbavte nadobro, pokud ale máte k některému kousku osobní citovou vazbu, alespoň jej pravidelně čistěte, případně můžete použít i eukalyptový postřik.

Proč je v bytě tolik prachu, že se musí utírat téměř denně? Souvisí to také s vaší pokožkou, ale příčin je více

Způsob utírání prachu

Abyste zamezili víření prachu a s tím i exkrementů roztočů, utírejte prach mokrou utěrkou či houbičkou.

Plyšové hračky a lapače prachu

Veškeré plyšové hračky pravidelně perte, případně je v zimě dejte na balkon či terasu. Stejně tak eliminujte množství umělých a sušených květin, sošek a dekoračních předmětů, které jsou také zdrojem velkého množství prachu, a tím pádem i roztočů.

Jak bojujete s roztoči vy?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články