Dokonale zářivá vana je koupelnovou prioritou | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zašlá koupelna bude opět zářit čistotou jako nová. Hotelový postup ji vyčistí k nepoznání, svépomocí a během chvilky

Zašlá koupelna bude opět zářit čistotou jako nová. Hotelový postup ji vyčistí k nepoznání, svépomocí a během chvilky

Jednou za měsíc je potřeba důkladnějšího úklidu, odstranění vodního kamene a mýdlové špíny. Pár rad pro efektivní čištění vám s tím pomůže.

spinava vana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Koupelnu byste měli pravidelně udržovat a čistit povrchovou špínu, aby se zbytečně nehromadila. Jednou za měsíc je potřeba důkladnějšího úklidu, odstranění vodního kamene, mýdlové špíny a minerálních usazenin. Frekvence čištění závisí na počtu lidí, kteří ji využívají. Intenzita údržby bude samozřejmě vyšší, pokud jednu koupelnu používá celá rodina.

Pro perfektní úklid budete potřebovat

  • Spárovací štětec,
  • čisticí utěrky nebo houbičky,
  • starý zubní kartáček,
  • čistič obkladů,
  • univerzální sprej nebo čistič do koupelny.
uklidove prostredky cisteni uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Než začnete s velkým úklidem, ujistěte se, že máte k dispozici správné prostředky pro úklid právě vaší vany. Pokud vlastníte vanu akrylovou, dejte si pozor, abyste ji nepoškodili kovovými částmi. Smaltované vany se mohou poškodit nesprávným typem kartáče. K ochraně rukou vždy používejte rukavice a dostatečně koupelnu během úklidu větrejte. Než začnete z čištěním vany a dlaždic, nasypejte do odpadu šálek jedlé sody, zalijte ho octem a nechte působit po celou dobu úklidu.  

Připraveno k úklidu

Odstraňte z vany a okolí všechny toaletní potřeby, lahve, mycí houby nebo hračky. Je to jedna z nejlepších možností, jak vytřídit vše, co už dlouhou dobu nepoužíváte nebo už vám dobře neslouží. Začněte s obklady. Pokud je vaše spárovací hmota špinavá, nebo se dokonce objevila plíseň, použijte dezinfekční čisticí prostředek a spárovací štětec. Začněte odshora dolů. Poté celou plochu dlaždic postříkejte universálním prostředkem a smyjte zbytky odstraněné špíny.

cisteni baterie v koupelne rukavice sprej
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čistič vhodný pro váš druh vany naneste na celou plochu a chvíli ho nechte působit. Nečistota tak trochu povolí a vy se nebude muset tolik snažit s jejím odstraňováním. Poté celou vanu pořádně umyjte pomocí houbičky a do špatně přístupných míst si na pomoc můžete vzít starý zubní kartáček. Na tmavé skvrny, které může mít na svědomí mýdlová špína, použijte dostatek čisticího prostředku a pomocí kartáčku je odstraňte. Nakonec celou vanu přetřete hadříkem nebo čistým ručníkem.

obycejna bila koupelna s kytkou
Zdroj fotografie: Freepik

Vaše koupelna je nyní voňavá a leskne se čistotou. Aby vám v takovém stavu i vydržela, po každém koupání vanu opláchněte a vytřete. To pomůže zabránit šíření plísní a hromadění mýdlových nečistot. Pokud už dojde k výskytu plísně, zbavte se jí co nejdříve příslušným čističem, abyste zabránili jejímu rozšiřování. Jestliže dodržíte těchto pár rad, pravidelný úklid koupelny vám zabere jen pár minut.

Zdroj: TheSpruce