Uklízečka prozradila fintu, jak umýt vanu, aniž by vás rozbolela záda
adbz.cz » Hobby » Jak důkladně umýt vanu: Se zažranou špínou si poradí saponát a ocet

Jak důkladně umýt vanu: Se zažranou špínou si poradí saponát a ocet

Lesknoucí se vana nemusí být jen vzdáleným snem. Docílíte toho také, a to za použití jen několika málo přísad.

starsi hneda vana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Úklid koupelny je nedílnou součástí domácích prací. Ať už je děláte s větší či menší oblibou, je to nevyhnutelné. Obzvláště je pak potřeba věnovat zvýšenou pozornost sprchovému koutu a vaně. Přece jen se jedná o místa, kde oplachujete tělo od všech nečistot, a je tak samozřejmé, že tento úkon je příjemnější v pečlivě vycíděném prostoru. A jak na dokonale čistou vanu?

Jde to i bez chemie

Přestože stará vana dobře poslouží pro založení hezkého zahradního jezírka, jak web adbz informoval, přece jen je dobré její životnost prodloužit na maximum. A to se neobejde nejen bez pravidelné údržby, ale ani bez zvolení vhodných přípravků. Věřte ale, že to jde i zcela bez chemie. „Já jsem veškeré kupované přípravky dávno nahradila těmi přírodními a jsem spokojená. Nejenže mi vůně každého koutu bytu připadá tak nějak přirozenější, ale je to i levnější,“ napsala naše čtenářka paní Tereza M. z Aše.

Vystačíte si tak s octem, jedlou sodou a saponátem, který si podle webu PrimaNápady můžete rovněž doma vyrobit. Vany z porcelánu a sklolaminátu jsou poměrně odolné, a můžete tak bez obav použít obyčejný ocet. Smíchejte jej s vodou a pomocí rozstřikovače aplikujte. Podle míry znečištění nechte působit alespoň 15 minut a vyčistěte jemným hadříkem nebo houbičkou. Opláchněte čistou vodou.

Akryl vyžaduje jemné zacházení

Ráda bych upozornila, že akrylové vany zdaleka tak rezistentní nejsou. Vyplatí se proto nahradit ocet citronovou šťávou. Pro jejich vyčištění smíchejte v poměru 1:1 šťávu s jedlou sodou a mýdlem, případně saponátem. Naneste na špinavá místa asi na 30 minut. Následně pastu jemně setřete houbičkou směrem odshora dolů. Opět je vhodné celou vanu opláchnout čistou vodou. Úkon opakujte, je-li to nutné.

Ocet vyčistí i sprchu

Máte-li sprchovou hlavici, jistě se jejímu čištění rovněž věnujete. I zde vám může ocet značně usnadnit práci a čas, jak jsme na webu adbz již psali. Odstraní vodní kámen a poradí si i se špatně přístupnými skulinami.

Sprchová hlavice
Zdroj fotografie: Piqsels
I sprchovou hlavici hravě vyčistíte octem.

Ocet je vůbec univerzální pomocník do celé domácnosti. Vyplatí se jej přidávat i do praní, protože působí antibakteriálně a má bělicí účinky. Zkuste to v případě ručníků, které web InStory doporučuje měnit každé 2 dny.