Druhá šance pokojovkám: K jejich probuzení stačí obyčejná špejle. Mnohdy mají jen málo kyslíku, a proto skomírají

Chřadnoucím pokojovým rostlinám často schází kyslík. Pomocí špejle a opatrného zacházení se jim opět začne dařit.

Špejle i Zdroj fotografie: Uživatel Stilfehler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Péče o pokojové rostliny patří mezi mé největší koníčky. I když často vím, co mé rostliny potřebují a co jim zrovna schází, stává se, že z ničeho nic začnou chřadnout a skomírat. A protože jsem poměrně zvídavá, hledám stále nové způsoby, jak jednoduše a levně rostlinám pomoci, aby byly opět krásné. A o jeden takový postup se s vámi nyní podělím. Je to tak snadné a rostlinám to velmi pomáhá. Zkusíte to také?

Špejle, párátko či jídelní hůlky

Zatímco spousta rad a tipů obsahuje zdlouhavé postupy, v tomto případě se můžete těšit na opravdu rychlou a jednoduchou záležitost, která ale rostlinám nesmírně pomáhá k jejich zdravému vzhledu, růstu a celkové prosperitě. A vystačíte si pouze s párátkem, špejlí, případně asijskými jídelními hůlkami. Častý důvod skomírání pokojovek totiž spočívá v nedostatečném přísunu kyslíku, kořeny se poté dusí a rostlině se přestane dařit.

Jak popisuje i tiktokový účet purivedplantfood, půdu v květináči je nutné provzdušnit. Podle velikosti květináče tedy zvolte vhodný pracovní nástroj, na malý květináč si vystačíte i s párátkem. Opatrně a jemně provzdušněte hlínu v květináči tak, abyste nepoškodili kořeny. Zatímco špejli použijete například i na sušení jablíček, jak jsme na Adbz psali, v tomto případě se skvěle hodí na provzdušnění středně velkého květináče. Tento způsob jsem zkoušela a jsem velmi překvapená, jak se rostliny po krátké době vzchopily.

@purivedplantfood Houseplant owners often use chopsticks to aerate their soil because it can help to loosen compacted soil and improve water and nutrient distribution to the roots of the plant. When soil becomes too compacted, it can prevent air and water from reaching the roots, which can lead to problems such as root rot or stunted growth. By gently poking holes in the soil with a chopstick, you can create pockets of air that allow for better oxygen flow to the roots, and also improve drainage by allowing excess water to drain away more easily. This can also help to prevent soil compaction in the future, as it encourages roots to spread out and grow more evenly throughout the soil. Additionally, aerating the soil with chopsticks can also be a way to loosen up any surface crust that may have formed on the soil, which can prevent water from penetrating the soil and reaching the roots. Overall, using chopsticks to aerate the soil can be a simple and effective way to promote healthy growth in houseplants, especially for those that are planted in heavy, compacted soil or have been in their pots for a while. #protip #houseplants #naturelover #plantparent #plantlover #planthealth #plantcaretips #indoorplants #rootrot #plantsoil #chopstickhack ♬ Follow Through – Devin Kennedy

Další možnosti, jak pokojové rostliny oživit

Samozřejmě ne vždy tento velmi jednoduchý způsob pomůže, a pokud se rostlině stále nedaří, je nutné zkoušet další způsoby. Vždy je potřeba zjistit, proč rostlina začala chřadnout. Může za tím stát změna stanoviště, průvan, nedostatečná či naopak příliš častá a vydatná zálivka, případně napadení škůdcem.

Často stačí rostlinu přesadit

Ze zkušenosti mohu potvrdit, že pokud rostlina začne chřadnout, může být na vině nedostatečně výživná půda. I přesto, že rostliny pravidelně hnojíte, je přesazení do nové hlíny balzámem na křehké květinové tělo. Rostlina také může bojovat s nedostatečným prostorem, nový květináč by proto měl vždy být alespoň o trochu větší než ten původní. Přesazením můžete zachránit i skomírající orchidej, která začala hnít, jak jsme již na Adbz psali v jiném příspěvku.

Žena přesazující pokojovou rostlinu iZdroj fotografie: Uživatel Gardening Solutions / Creative COmmons / CC BY-NC
I přesazení rostliny do nového a většího květináče může pomoci

Podle webu TomsGuide je důvodem horšícího se vzhledu pokojové rostliny i její přelití. To je věc, která se může stát i velmi zkušenému zahradníkovi. Není ale důvod propadat panice, i zde postačí rostlinu přesadit a zajistit dobrou drenáž, abyste tomuto nešvaru v budoucnu předcházeli. Na dně květináče vyvrtejte dírku, aby přebytečná voda mohla odtékat, případně dejte na dno kamínky, keramzit, štěrk či obyčejný písek.

Všechny umírající části musí pryč

Při pravidelné kontrole rostlin je vždy všechny důkladně obhlížím ze všech stran. Pokud objevím hnědé či žluté listy, vezmu nůžky a všechny je odstraním. Jen tak může rostlina absorbovat všechny potřebné živiny a aktivovat růst.

Co nejčastěji pomůže vašim skomírajícím rostlinám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články