Probuďte svou orchidej k životu. Věnujte pozornost vzdušným kořenům a už po pár dnech se budete kochat skvostnými květy

Při slově orchidej se každému vybaví nádherné jasné květy. Důležité jsou pro orchidej její vzdušné kořeny. Někdy ale kořeny přerostou a pohltí všechnu krásu této rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchidej se stala oblíbeným bytovým doplňkem. Tato pokojová rostlinka působí velmi něžně, ale svými odhalenými kořeny i surově a silně. Svou přítomností dokáže zútulnit každé místo, kdekoliv ji postavíte. Pokud tato kráska žije i ve vaší domácnosti, měli byste vědět, jak se starat o její vzdušné kořeny. A co jí chybí, pokud takové kořeny vaše orchidej nemá.

Co jsou vzdušné kořeny orchideje

Pokud nad květináčem, ve kterém sídlí vaše rostlinka, objevíte zelený kořen, chraňte ho. Takový kořen je důležitou součástí květu. Díky němu jsou do květu posílány veškeré potřebné živiny. Jedině s tímto kořenem může orchidej kvést. Naopak bez něj může zemřít. Odřezat vzdušný kořen můžete pouze v případě, že je shnilý anebo uschlý. V jiném případě byste tím své orchideji jen uškodili.

iZdroj fotografie: Piqsels

Kořenů se zbavujte šetrně

Shnilé nebo uschlé kořeny nejjednodušeji odříznete ostrými zahradnickými nůžkami. Ty předem vyčistěte, abyste řez zbytečně neznečistili. Nejprve odstraňte špičku poškozeného kořene. Je-li uvnitř opravdu uschlý nebo shnilý, odstraňte jej celý.

Řez můžete ošetřit aktivním uhlím, roztokem manganu nebo jódu. Vatovým tamponkem na řez naneste tenkou vrstvu vybrané směsi. Po odstranění kořenů dopřejte orchideji 4–5 dní bez zalévání.

Když orchidej vzdušné kořeny nemá

Obhlídli jste pořádně vaši orchidej, ale žádné vzdušné kořeny jste nenašli? Zaměřte se na četnost zalévání. Orchidej je původem tropickou rostlinou, proto má ráda, když po vydatném zalití následuje několik dní sucha, aby proschly i její kořeny. Jednou za 6 měsíců je navíc vhodné této rostlince měnit půdu. Při tom se ujistíte, že se v půdě nedrží plíseň nebo hniloba. Horní vrstvu půdy také můžete pokrýt mechem, který bude regulovat vlhkost v květináči.

Pokud vaší orchideji rostou jen listy a kořeny, ale květy žádné, zkuste ji přihnojit a dopřát tak pořádnou dávku živin navíc. Můžete také do květináče vložit kostku ledu nebo květinu na 1 týden odnést na tmavé chladné místo a po týdnu ji vrátit tam, kde byla předtím.

Inspirace na kvetoucí orchidej po celý rok

Zdroj: RepotMe

Jak kvete vaše orchidej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články