Velké množství brambor se dá vypěstovat i na 1 m². Na „věž“ je potřeba jen kousek pletiva a sláma

Abyste si vypěstovali velkou úrodu brambor, nepotřebujete kus zahrady nebo pole. Vytvořte si pěstební věže, do kterých brambory zasadíte, a vaše úroda bude opravdu bohatá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na jaře vás čekají především přípravné práce spojené s výsadbou a péčí o stálé rostliny. Pokud vám na záhonech dochází místo, a přesto toužíte po vlastních bramborách, vyzkoušejte tento geniální trik. Ze slámy a pletiva si můžete vytvořit pěstební věže, do kterých brambory zasadíte. Velkou úrodu brambor tak můžete vypěstovat i na 1 m2.

Jak zvýšit výnos plodů z vaší zahrady

Pokud vás od výsadby brambor odrazuje nedostatek místa na vaší zahradě, hned tyto myšlenky zase zaplašte. Tato zelenina je nejen velmi skvělou přílohou, ale také obsahuje nespočet prospěšných látek a vitamínů důležitých pro vaše zdraví. Stačí trocha vaší práce a zručnosti a i na malém prostoru si vypěstujete opravdu velkou úrodu.

Přestože většina ovoce a zeleniny roste na záhonech, k pěstování některých druhů můžete využít alternativní metody. Vhodné jsou k jejich růstu různé velikosti květináčů, kyblíků a bedýnek nebo speciální pěstební věž, kterou si snadno vybudujete. Nebuďte limitovaní množstvím místa na vaší zahradě a zmaximalizujte svou příští úrodu.

brambory v košíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete k výrobě věže potřebovat

Abyste si pěstební věž vyrobili, budete potřebovat jen pár pomůcek. Připravte si 4 silné dřevěné nebo železné tyče o délce 1–1,5 m, drátěné pletivo a slámu. Jakmile máte věž hotovou, budete potřebovat kvalitní a úrodnou zeminu obohacenou o vyzrálý kompost. Aby měly vysazené brambory vhodné podmínky k růstu a netrpěly například obávanou plísní.

Výstavba věží na brambory

Nejprve do země zatlučte připravené tyče, aby jimi nebylo možné jen tak pohnout. K nim připevněte jeden pruh drátěného pletiva. Na dno věže dejte vrstvu slámy a zasypte připravenou zeminou. Přidejte lehce naklíčené brambory a pokračujte dalším pruhem pletiva. Opět začněte vrstvou slámy, pak zeminou a nakonec brambory. Takto postupujte, dokud nedosáhnete vrcholu tyčí.

Jak pečovat o brambory

Jakmile máte věž hotovou a všechny brambory zasazené, důkladně novou výsadbu zalejte vodou. Za pár týdnů se mezi jednotlivými vrstvami objeví první klíčky. V horkých letních dnech rostliny pravidelně zalévejte a chraňte před útoky škůdců. Na podzim pak stačí pletivo na jedné straně oddělat, odhrnout slámu a sklidit čerstvé brambory.

Jak vystavět pěstební věž na brambory

Jak pěstujete brambory na své zahradě vy?

Zdroj: Dan330
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články