Tlustice má zázračné léčivé účinky, o kterých téměř nikdo neví. Pomůže nejen s hemoroidy

Výběr pokojových rostlin pro dozdobení vašeho obydlí, by měl vycházet z jeho celkového barevného ladění a dekorativních prvků tak, aby se vzájemně organické a anorganické prvky nebyly. Pokud máte zdi a nábytek řešeny ve velmi výrazných barvách, mohou být rostlinky drobné, jednoduché a stále zelené v květináčích s nenápadným vzhledem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do menších, prosvětlených či jednotlivě dekorovaných pokojů se naopak hodí mohutnější štíhlé i košatější pokojové rostliny s velkými listy či květenstvím. Hledáte-li zlatou střední cestu, která by vyplnila prostor příjemným uklidňujícím dojmem a současně skýtá další potenciál v sekundárním využití, je tlustice neboli crassula, známá také jako strom peněz ideálním dekoračním prvkem. Dnes se ovšem podíváme také na její léčivé účinky.

Jakých neduhů se můžete pomocí tlustice zbavit?

Tlustice je mírně vzrostlá rostlinka připomínající japonskou bonsai, která je na pěstování v bytě velmi nenáročná. Na útlém kmínku má tato pokojovka tlusté vodnaté listy (z jejich vzhledu je také odvozen její název). A právě dužinaté listy je možné využít jako přírodní léčivo, které se podává jak zevní aplikací, tak vnitřním užitím. Pokud se rozhodnete listy konzumovat, dávejte si však pozor na množství – rostlina obsahuje arsen a nadměrné požívání může být zdraví škodlivé. Na jaké neduhy se tedy listy tlustice používají?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tlustice je mírně vzrostlá rostlinka připomínající japonskou bonsai, která je na pěstování v bytě velmi nenáročná

Herpes a opar

Herpes je kožní onemocnění, které může mít podobu lokálního shluku pupínků, nebo se projevuje na částech těla zakrývajících sliznice, jako jsou rty, nos či pohlavní ústrojí (v takovém případě se obvykle označuje jako opar). Jeho výskyt je velmi nepříjemný a vyvolává svědivé pocity. Aplikace listů tlustice se v tomto případě řeší zevně přímo na postižené místo – vymačkejte šťávu z listů, naneste na opar vrstvičku a nechte minimálně půl hodiny působit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tlustice je nenáročná a krásná pokojová rostlinka

Zánět v krku a angína

Tlustici lze využít také jako kloktadlo v případě, že vás bolí v krku. Stačí vymačkat šťávu z 10 listů a promíchat ji s 200 ml vody. Poté kloktat dle potřeby 3 až 5krát denně.

Vředy na žaludku a dvanácterníku

Pokud trpíte peptickými vředy, které se tvoří na vnitřních orgánech trávicího ústrojí, konzumujte vždy hodinu před jídlem (třikrát denně) dva listy tlustice. Listy je potřeba důkladně rozžvýkat, aby se z nich uvolnili účinné látky.

Nemoci močových cest

Tlustice je také vhodným léčivem při akutní pyelonefritidě nebo cystitidě a aplikuje se v podobě výluhu. Rozemelte 5 listů tlustice, přelijte je 200 ml horké vody a nechte hodinu luhovat. Poté roztok přeceďte a užívejte množství 1 polévkové lžíce vždy čtvrt hodiny před hlavním jídlem (3krát denně).

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tlustice je také vhodným léčivem při akutní pyelonefritidě nebo cystitidě

Artróza a artritida

Při bolestech kloubů si připravte šťávu z listů a nanášejte ji každý večer před spaním na postižená místa. Denně spotřebujete přibližně 10-15 listů.

Hemoroidy

Trpíte-li hemoroidy, rozřízněte list a dužinou jej přiložte na postižené místo. Úleva by se měla projevit okamžitě.

Popáleniny či řezné rány

Při poraněních kůže menšího rozsahu a hloubky, či modřiny si připravte z listů tlustice hustou kaši. Tu naneste na dané poranění a obvažte obinadlem. Nechte působit – po třech hodinách kaši vyměňte za čerstvou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články