Jak poznat přítomnost kuny a jak se jí zbavit: Mohou ji odpudit vůně i nepříjemné zvuky

Kuna domácí je inteligentní, mrštná a silná. Cestu do domu si najde poměrně snadno. Zjistěte, jak jí v tom zabránit a jak ji vyhnat jednou provždy.

Kuna jde po chodníku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kuna skalní (Martes foina), někdy označovaná také jako kuna domácí, je lasicovitá šelma. Tento štíhlý tvor dlouhý asi 70 cm je velmi obratný, dobře šplhá i skáče. Pokud máte tu smůlu a usídlí se ve vašem obydlí, může vám způsobit nemalé škody, které mohou být ve výsledku velmi drahé. Zbavit se kuny je běh na dlouhou trať a někdy je nutné použít vícero způsobů. Pokud se ale k těmto krokům neuchýlíte, začněte šetřit na nové zateplení a střechu.

Chrastivé zvuky v podkroví kunu prozradí

Prvním signálem, který prozradí přítomnost kuny v domě, je bezesporu hluk ve večerních a nočních hodinách. Kuna si obzvláště na podzim hledá místečko na přečkání dlouhé zimy. A jelikož je to samotářský tvor, vyhledává klidná místa pro uhnízdění. Vyhýbá se také lidem, v případě kontaktu ale může být v rámci sebeobrany i velmi agresivní. Jako optimální úkryt se jí jeví právě půdní a podkrovní prostory. A jak se tam dostane? Kuna je nesmírně mrštná a inteligentní, cestu si vždy najde.

Kuna sedí na okenním parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesmírnou výhodou kuny je rovněž její síla. Díky nízké váze a velmi silným tlapkám nemá problém vylézt po střeše a žlaby se dostat kamkoli po jejím obvodu. Pak už kunám stačí najít opravdu malou skulinku, kterou by se protáhly. A protože jsou aktivní především v nočních hodinách, nedají obyvatelům domu spát. Disponují také silnými zuby, a tak se například v zimním období, kdy jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, snaží prokousat kabeláží do auta.

Jak vyhnat kunu z obydlí

Kuna se svého hnízdečka vzdává jen nerada, jsou ovšem způsoby, které ji z domu vystrnadí. První možností je mít volně puštěného psa. Jeho značkování teritoria, ale také pro člověka nepochopitelný noční štěkot může indikovat přítomnost kuny na zahradě. K dostání jsou také plašičky vydávající nízký tón, který člověk prakticky nezaznamená, nicméně frekvence je pro kunu velmi nepříjemná. Jejich přirozeným predátorem jsou vlci, jezevci a lišky. Umístění chlupů, a to zvířecích i lidských, jim také vonět nebude.

Důvod, proč někteří skladují koriandr po kilech: Hlodavci jeho pronikavou vůni nenávidí

Tato zvířata jsou také citlivá na výrazné vůně. Zkuste po prostoru rozmístit levanduli, naftalín či chlorové tablety. Kunám se to rozhodně líbit nebude a své území opustí. Velmi účinnou obranou, a hlavně prevencí vniknutí kuny na půdu je také elektrický ohradník umístěný například na žlabech. Velmi účinné jsou také pastičky na kuny. Tento způsob ale vyžaduje trpělivost z vaší strany. Past s návnadou dávejte do prostoru každý den, aby se tam naučily chodit. Jakmile začne návnada mizet, máte vyhráno a past můžete odblokovat. Další noc kunu polapí.

Máte zaručený způsob, jak se kuny zbavit?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články