Nevídané fígly, jak zaručeně odstranit skvrny od červeného vína. Výsledný efekt jak z profesionální čistírny - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nevídané fígly, jak zaručeně odstranit skvrny od červeného vína. Výsledný efekt jak z profesionální čistírny

Nevídané fígly, jak zaručeně odstranit skvrny od červeného vína. Výsledný efekt jak z profesionální čistírny

Milovníci červeného vína jistě zažili moment, kdy víno potřísnilo oblečení, koberec nebo ubrus. Přírodní varianty čištění jsou často lepší a účinnější než speciální čisticí výrobky.

skvrna cervene vino cisteni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Skvrny od červeného vína patří k tomu nejhoršímu, co se může stát. Odstraňují se velmi těžko, proto mnoho lidí daný kousek mnohdy raději vyhodí. Speciální přípravky často nesplňují očekávání, a proto přichází na řadu babské rady a poklady ze spíže. Ty jsou často mnohem účinnější. Jde o suroviny, která má běžně doma úplně každý, a tak není třeba se červeného vína bát. Při rychlém zásahu je dobrý výsledek zaručen.

Čištění solí

Trik se solí se používá hlavně na špinavý koberec, kdy nevadí hrubší zacházení. Oblečení by takový postup mohl poškodit. Hned po nehodě, kdy se červené víno rozlije na koberec, stačí vysušit všechnu tekutinu papírovou utěrkou a skvrnu zasypat solí tak, aby nebyla vidět. Jakmile se sůl vsákne do mokrého koberce, musí se pár minut vysávat na plný výkon, ale koberec pak bude zase jako nový, vrátí se mu hebkost a původní barvy.

pexels lorena martinez 2320244
Zdroj fotografie: Pexels

Teplá sprcha

Postup s vroucí vodou je vhodný jen pro oblečení. Základem je miska o průměru skvrny od červeného vína. Oblečení (triko, halenku, šátek, šaty, kalhoty atd.) zafixujte pružnou gumičkou na míse tak, aby byla potřísněná látka maximálně napnutá. Vroucí voda by měla padat na látku z výšky, skvrna se totiž bude tlakem a proudem vody postupně vymývat. Čím větší časový odstup bude, tím menší budou šance, že tento postup zbavení se skvrny od vína na oblečení zafunguje.

Neutrální ocet

Bílý vinný ocet nechybí v žádné kuchyni, a tak by neměl být problém po nehodě s červeným vínem co nejrychleji zasáhnout. Smícháním běžného pracího prostředku s přiměřeným množstvím bílého vinného octa se vytvoří jemná emulze, která se v silné vrstvě nanáší přímo na skvrnu. Ocet neutralizuje červené a fialové pigmenty a během chvilky by měl nežádoucí zabarvení ze tkanin vytáhnout. S octem se ale musí zacházet velice opatrně, jemné materiály jako hedvábí nebo mušelín by tak silný prostředek nemusely snést.

pexels grape things 2954924
Zdroj fotografie: Pexels

S peroxidem opatrně

Směs ze dvou stejných dílů peroxidu vodíku a běžně používaného prostředku na nádobí je tak silná, že prakticky okamžitě po nanesení na látku by mělo být vidět, že skvrna mizí. Po vsáknutí směsi do textilie se musí oděv přeprat, aby na něm nezůstaly stopy po peroxidu. Metoda je sice účinná, ale hodí se především pro světlé kousky, u tmavého oblečení nebo u sytých barev by došlo k nežádoucímu bělení.

Zdroj: Vinepair