Trik našich babiček, jak odstranit olejové skvrny z oblečení. Skvěle poslouží jar a jedlá soda

Olejové skvrny na oblečení často zůstávají nevyprané a většina lidí poškozené kusy raději vyhazuje. Zbavit se jich však můžete snadno díky jedlé sodě a jaru.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud na oblečení zůstanou olejové skvrny, může být velmi složité se jich zbavit. Většina lidí tak raději odhazuje poškozené kusy do koše, což je však velká škoda. Skvěle vám totiž v takovém případě dokáží podle serveru RedKap pomoci některé domácí prostředky, jako je například jar a jedlá soda. Obě ingredience velmi dobře interagují se zaschlou mastnotou a již během několika minut ji dokáží odstranit. Stačí na to jít správným způsobem. 

Skvrnu je třeba si nejprve pořádně připravit 

Jakmile se na vašem oblečení objeví olejová skvrna, nechte ji být. Pokud byste na ni totiž pustili studenou nebo horkou vodu, situaci byste akorát zhoršili a je možné, že by poté již nešla kompletně vyčistit. Namísto toho rychle sáhněte po absorpčním materiálu a zašpiněnou oblast posypte (skvěle poslouží hladká mouka nebo dětský pudr). Ten nechte působit alespoň několik minut a následně se pokuste najít obyčejný jar nebo jedlou sodu.

Ať už se jedná o mastnou skvrnu, kterou způsobil jedlý nebo motorový olej, v každém případě se jí dle webu iReceptář můžete zbavit pomocí jaru nebo jedlé sody. Obě ingredience se osvědčily velmi dobře a díky svému složení účinně rozpustí veškeré nečistoty. Stačí na oblast nejprve nanést jar a na něj dostatečné množství sody. Směs nechte působit alespoň několik minut a poté oblečení vyperte (použijte doporučenou teplotu pro daný typ tkaniny). 

Pomůže i bílý ocet nebo citron  

Stejně jako jedlá soda a jar vám dokáže pomoci ocet, který obsahuje kyselinu citronovou. I v tomto případě stačí zamaštěná místa dostatečně pokapat a nechat několik minut působit – případně lze také použít samotnou citronovou šťávu. Jakmile budete mít hotovo, oblečení vyperte stejný způsobem jako v předchozím případě. Na webu adbz jsme také nedávno psali, jak vám dokáže jedlá soda pomoci vyčistit troubu bez náročného drhnutí

Jak proti olejovým skvrnám bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články