Ocet při úklidu koupelny dokáže pomoct více než myslíte | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Finta hotelových řetězců promění zažloutlou letitou vanu ve sněhově bílou. Kouzlo spočívá v jedné ingredienci

Finta hotelových řetězců promění zažloutlou letitou vanu ve sněhově bílou. Kouzlo spočívá v jedné ingredienci

Ocet je multifunkční pomocník, který pomůže nejen při vaření, ale také při velkých úklidech. Zvládne totiž zbavit nečistot všechna zákoutí a zanesené spáry vaší koupelny.

vana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Úklid a čištění koupelny bývá často nekonečný proces. Všeho toho vodního kamene a skvrn se však můžete jednoduše zbavit. Ne však za pomocí drahých čistících prostředků, stejně či více účinný se může ukázat i ocet. Nejen, že není nijak toxický, ale navíc je jeho použití mnohem variabilnější. Tento všestranný čistič se postará o každou zaschlou špínu. Prozradíme vám, jak ho použít nejefektivněji.

Co dělá ocet tak výjimečný a jaký druh vybrat

Ocet je velmi málo koncentrovaná kyselina octová. Tato kyselina je i v takto zředěném roztoku vysoce účinná při odstraňování nečistot, mastnoty a bakterií, díky své velké kyselosti. Je navíc mnohem levnější než jakýkoli prostředek z obchodu určený pro vyčištění koupelny. Dalším plusem je i jeho ekologičnost a multifunkčnost. Použít ho můžete na cokoli a nebudete se muset bát ho následně spláchnout do odpadu.

ocet
Zdroj fotografie: Unsplash

Tím nejúčinnějším druhem octu je ten bílý destilovaný. Ten totiž neobsahuje žádná barviva, jako tomu je u octu tmavého. Plus má i perfektní míru kyselosti, díky které ho lze srovnávat s prostředky určenými přímo na čištění a úklid. Pokud ocet nemáte již doma, tak se vám ho jistě podaří sehnat v jakémkoli supermarketu. Jestliže vám vadí jeho zápach, tak můžete vzít zředěný jablečný ocet nebo do něj přidat pár kape vonných olejů.

Jak vyčistit okolí vany nebo sprchy

Různé plísně z přetrvávající nadměrné vlhkosti bývají na místech okolo sprch a van velice obvyklé. Jsou způsobovány nedostatečným větráním. Mělo by stačit problémovou oblast postříkat bílým octem a následně po 10 – 15 minutách otřít vlhkým hadříkem. Jestliže nečistoty a plíseň přetrvá, pak si vytvořte pastu z octu a jedlé sody. Tu vetřete do míst, kde potřebujete. A pomocí kartáčku vydrhněte a nakonec opláchněte.

ocet a jedla soda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se nečistot z obkladů v koupelně

Obklady v koupelně se snadno znečistí, ovšem ani vrácení jich do původního stavu není nijak obtížné. Stačí smíchat 125 ml bílého octa a 1 l teplé vody. Do této směsi pak vždy namočte hadřík a pak jím přejíždějte po obkladu, dokud nebude zase jako nový. Můžete chvíli nechat i působit a otřít až po chvilce. Jestliže váš připravený roztok vychladne či se zašpiní, pak ho vyměňte.

Jak na špinavé a ztmavlé spáry

Jestliže máte spáry mezi dlaždičkami zanesené a nevzhledné, pak zkuste tento snadný trik. Pomocí jen octu a jedlé sody budou zase krásné a světlé. Nejlepší způsob aplikace je na problematickou spáru ocet nastříkat a následně na to nasypat trochu jedlé sody. Takto to je třeba nechat alespoň 10 minut a poté místo vydrhněte ještě starým kartáčkem. Nakonec opláchněte a otřete do sucha. Opakujte, dokud bude potřeba.

uklid wc zachod jedla soda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet vyčistí i váš záchod

Mísa toalety se často zanáší, protože je to v podstatě nevyhnutelné. S octem však snadno zařídíte, že bude úplně jako nová, čistá, a krásně se bude lesknout. Budete potřebovat pouze 250 ml bílého octa a pytlíček jedlé sody. Ocet nalijete dovnitř a zasypete trochou jedlé sody. Pak necháte přes noc působit. Ráno štětkou ještě vydrhněte, zbytky sody opláchněte octem a nakonec spláchněte. Proces v případě potřeby opakujte.

Co s octem rozhodně nečistit

Ocet jako čistící prostředek je sice výhodná a lákavá alternativa, ovšem ne na všechny materiály bude mít stejný vliv. Na některých věcech by mohl dokonce napáchat i velké škody. V koupelně se většinou s trochou opatrnosti nic stát nemůže. Ovšem nikdy ocet nepoužívejte při čistění zrcadel, dřevěných podlah nebo nábytku, mramorových desek či elektronických obrazovek.

Věděli jste, na co všechno lze ocet použít?

Zdroj: SanctuaryBathrooms