Kdo bydlí v jednom z těchto domů, dostane od státu velké peníze. Zjistěte, zda máte na odměnu nárok i vy

Pokud se chystáte postavit si novostavbu nebo v ní již žijete, můžete získat od státu pěkné peníze. Stačí se o ně přihlásit a personál vám je zašle.

i Zdroj fotografie: Vojtěch Richter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Většina zemí EU se v současné době snaží zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, což je také důvod, proč si dnes může plno lidí zažádat prostřednictvím programu Nová zelená úsporám o finanční příspěvek téměř na cokoli. Existuje však supina lidí, kteří si mohou přijít na velké peníze – tedy pokud bydlí v novostavbě nebo se chystají stavět. Pokud splníte určitá kritéria, můžete si přijít klidně až na 450 000 Kč. 

Za nízkoenergetický dům vás čekají obrovské příspěvky 

Peněžní příspěvky od státu mohou stejně jako v předchozích letech získat ti, kteří potřebují podporu při výstavbě rodinných a bytových domů. Finance přitom mohou být využity na výstavbu jak pasivního, tak i nízkoenergetického standardu. Velké oblibě se teď těší například fotovoltaiky, na které bylo od spuštění programu vyplaceno více jak 5,7 miliardy korun téměř třiceti tisícům žadatelů. Výhodu pak mají zejména ti, kteří teprve budou stavět.

Právě tato skupina lidí má totiž dle serveru CeskeStavby možnost vydat se směrem ekologické domácnosti, a získat tak od státu plno peněz. Pokud například novostavba splní parametry nízkoenergetického domu, může si žadatel přijít až na 150 000 Kč. V případě, že naplníte standard pasivního domu, tak 300 000 Kč a při pořízení obnovitelného zdroje energie se tato částka může vyšplhat až do výše 450 000 Kč. 

prodlužovačka iZdroj fotografie: Freepik
Lidé, kteří žijí v novostavbě, mohou od státu žádat nemalé peníze.

Státní příspěvek jako pomoc do začátku 

Finanční příspěvky od státu jsou určeny především k tomu, aby kompenzovaly vyšší vstupní náklady na stavbu. Pokud o ně navíc budete chtít zažádat, připravte se na možné kontroly a žádosti o doložení veškerých potřebných dokumentací o koupi zařízení a jeho následné instalaci. Na adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí všem zahrádkářům. 

Co si o této dotaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články