Pozemek v kopci využili ve svůj prospěch: Neobvyklý rodinný dům
adbz.cz » Rodinné domy » Kvůli pozemku v kopci si architekti museli pohrát s půdorysem domu: Shora vypadá, jako by ležel na boku

Kvůli pozemku v kopci si architekti museli pohrát s půdorysem domu: Shora vypadá, jako by ležel na boku

Stavba se skrze inovativní geometrickou architekturu a materiálové kombinace stává součástí okolního prostředí a nabízí neobyčejný pohled na krajinu kolem domu.

Geo dům pohled z venku
Zdroj fotografie: Tiskové materiály NOVO architectures, fotograf David Foessel

V srdci rozsáhlé přírodní chráněné oblasti se tyčí rodinný dům zasazený do kopce obklopeného borovicemi, duby a břízami. Tato hustě zalesněná lokalita je chráněna kvůli svému unikátnímu rostlinnému dědictví, a proto zde nelze pokácet žádný strom. Při volbě tvaru domu byl, díky architektům ze studia NOVO architectures, dán důraz na vztah k přírodním prvkům, a proto byla použita obrácená panoptická geometrie. Díky umístění na strmém místě bylo částečně zapuštěné přízemí zvoleno tak, aby minimalizovalo vizuální dopad na okolí.

Geometrie domu se odráží všude

Otevřený půdorys domu snižuje vizuální dopad jeho délky a zároveň nabízí vnitřním prostorům široké výhledy, zejména do zalesněných oblastí. Na straně, která sousedí s lesem, se nachází úroveň pro sdílené obytné prostory. Střecha kopírující svah pozemku skrývá v sobě výšku interiéru s několika výhledy na rozlehlou krajinu vpředu a vyvýšenými výhledy na stromy vzadu. Na straně směrem k ulici je umístěna druhá úroveň pro ložnice.

Geo dům jídelna
Zdroj fotografie: Tiskové materiály NOVO architectures, fotograf David Foessel

Šikmá střecha nad ložnicemi má opačný sklon než část nad společenskými prostory a minimalizuje vizuální dopad dlouhé, avšak nízké zadní fasády. Lichoběžníková terasa, umístěná v otevřeném úhlu domu a na jedné úrovni s přízemím, ale oddělená od přírodní půdy, zdvojnásobuje společné obytné prostory. Otevřená arkýřová okna poskytují nerušené pohledy na okolní dění, vše je viditelné ze všech místností domu. Čistá geometrie projektu je ukotvena v přírodě díky použití dvou přírodních materiálů.

Kombinace materiálů

Antracitový opískovaný modřínový obklad, matný a hluboký, s orientovanými lamelami, kopíruje geometrii projektu a je umístěn v souladu s přirozeným tvarem terénu. Světle šedý beton zdůrazňuje tloušťku prvků a je ozdoben náhodnými moaré vzory, které se s časem změní v patinu. Antracitové zinkové střechy jsou v souladu s dřevěným obkladem. Velké skleněné plochy propouštějí přírodní světlo do interiéru během dne a v noci se proměňují v zrcadlo okolní přírody.

Geo dům terasa
Zdroj fotografie: Tiskové materiály NOVO architectures, fotograf David Foessel

Tyto dva materiály se silnou přirozeností, antracitový opískovaný modřínový obklad a světle šedý beton, odkrývají a podporují bohatství letní zeleně a podzimních barev. Schodiště, umístěné v hlavním záhybu domu, představuje konvergenci různých geometrických obrazců projektu. Jeho pohyb nahoru připomíná složité venkovní rostlinné architektury a propojuje celý prostor.

Tento rodinný dům, který propojuje geometrii a přírodu, se stává harmonickým útočištěm pro rodinu. Jeho inovativní architektura založená na obrácené panoptické geometrii spolu s použitím přírodních materiálů dokonale ladí s okolní krajinou. Dům přináší nejen unikátní pohledy a světlé prostředí, ale také podporuje spojení s přírodou a vytváří prostor pro inspiraci a rodinný život v souladu s okolím.

Architekti:NOVO architectures
Rok:2019
Rozloha:170 m²
Lokalita:Iteville, Francie