Jak se vyhnout padlí: Je důležité udržovat odstup mezi rostlinami a nepřeplňovat záhony

Plísní je na zahradě ohroženo mnoho rostlin. Panují-li pro ni příznivé podmínky, může se velmi rychle rozšířit a zničit úrodu.

plíseň na vinné révě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plísňová onemocnění, včetně padlí, se u rostlin běžně vyskytují a způsobují je houbové patogeny. Může postihnout širokou škálu rostlin, ale nejnáchylnější na ně jsou rajčata, okurky a brambory, které napadá především plíseň bramborová. Ovocné stromy, keře, růže, ale i trávník zase trpí na padlí. Plísně se vyznačují práškově bílými nebo šedými skvrnami na listech, stoncích a dalších površích rostlin. Plíseň může bránit růstu a produktivitě, ale je možné jejímu výskytu zabránit nebo rychle zareagovat, když se objeví.

Příčiny vzniku plísní

Plísním se obvykle daří v teplém a vlhkém prostředí, takže se nejčastěji objevují začátkem léta. Když pro šíření plísně nastanou vhodné klimatické podmínky, bude ji ještě více podporovat špatná cirkulace vzduchu, přemnožení rostlin, nedostatek slunečního světla a náchylnost dané odrůdy. Spóry plísní se mohou snadno šířit větrem, vodou, hmyzem, nebo dokonce zahradním nářadím, což vede k rychlému šíření plísní v zahradě nebo skleníku.

Prevence plísňových chorob

Jednoduše je potřeba vytvořit pro plísně nepříznivé prostředí. Udržujte proto dostatečné rozestupy mezi rostlinami, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu, a tím došlo ke snížení vlhkosti. Ořezávejte větve, které zahušťují porost stromů nebo keřů. Rostliny také potřebují dostatek slunečního světla, jež pomáhá kontrolovat růst plísní.

Zalévejte rostliny na úrovni půdy. Vyhněte se hornímu zalévání, protože vlhkost na listech může podporovat růst plísní. Zalévejte ideálně brzy ráno, aby listy během dne oschly. Zahradnické nářadí pravidelně dezinfikujte, protože může přenášet spóry plísní z jedné rostliny na druhou. Nástroje proto po každém použití očistěte dezinfekčním prostředkem.

rajče napadené plísní iZdroj fotografie: Freepik

Vyberte si odolné odrůdy a mulčujte

Vyberte odrůdy rostlin, které jsou méně náchylné k plísňovým chorobám. Mnoho šlechtitelů nyní nabízí kultivary odolné vůči plísni. Rozprostřete kolem rostlin vrstvu organického mulče, aby se regulovala teplota půdy, šetřila vlhkost a zabránilo se zpětnému rozstřikování spór hub ze země. Jsou-li rostliny náchylné k plísním, preventivně je ošetřete vhodnými fungicidy.

Jak se vypořádat s plísní

Navzdory preventivním snahám se na rostlinách někdy může objevit plíseň. Okamžitě odstraňte nebo izolujte rostliny vykazující známky padlí, abyste zabránili šíření na zdravé rostliny. V případě jiných plísňových chorob odstraňte alespoň napadené listy, stonky nebo květy. Aplikujte na rostliny vhodný fungicid podle doporučených instrukcí.

postřik vinné révy iZdroj fotografie: Freepik

Ošetření podle potřeby opakujte a rostliny pečlivě sledujte. Jakmile se plíseň objeví, ihned napadené části rostliny zlikviduje. Pokud nejste příznivci chemie, můžete vyzkoušet česnekový postřik, který má přirozené protiplísňové vlastnosti. Vždy je však jednodušší plísni předcházet. Jakmile se na rostlinu dostane, je mnohem těžší se jí zbavit. Myslete na to, že spóry mohou přežít do dalšího roku. Nikdy proto rostliny napadené plísní nekompostujte.

Jak bojujete s plísní na rostlinách vy?

Zdroj: DryGair
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články