Špatné mytí prkénka způsobuje salmonelu: Jak ho zbavit bakterií
adbz.cz » Hobby » Patogenní bakterie se na prkénku udrží týdny: Jak ho dokonale vyčistit a vyhnout se riziku salmonely

Patogenní bakterie se na prkénku udrží týdny: Jak ho dokonale vyčistit a vyhnout se riziku salmonely

Pokud často používáte prkénko, měli byste být na pozoru před patogenními bakteriemi, které se na něm běžně usazují. Ty totiž mohou ohrozit vaše zdraví.

dve spinava prkenka
Zdroj fotografie: iStock

Používání kuchyňského prkénka je pro mnoho lidí naprosto běžná záležitost. Většina z nich však často zapomíná na patogenní bakterie, které se na něm mohou při krájení různých potravin hromadit. Pokud se totiž dostanou do vašeho těla, mohou vážně ohrozit vaše zdraví různými onemocněními, jako je například salmonela nebo E. coli. Tyto patogenní bakterie se při špatném umytí na prkénku udrží i 4 týdny. Abyste se vyhnuli potenciálním problémům, níže jsme pro vás připravili 3 snadné a rychlé způsoby, jak prkénko účinně vyčistit. 

Prkénko na krájení v domácnosti

Prkénko na krájení je velmi užitečný pomocník, vyrobený z různých materiálů, kterého používá většina žen a mužů při vaření. Pokud jej máte doma i vy, měli byste být na pozoru před hromaděním patogenních bakterií na jeho povrchu – ty se mohou usazovat při krájení nakažených potravin a špatném mytí. V případě, že tedy není toto kuchyňské náčiní řádně čištěno, mohou se v něm uchytit různé mikroorganismy, které způsobují vážná poškození zdraví.

Naštěstí však i v tomto případě existují jednoduchá řešení, jak se před těmito bakteriemi ochránit a vařit s klidnou hlavou. Každé z nich zahrnuje důkladnou sterilizaci prkénka, díky které bude kompletně čisté a vydezinfikované. Pro vás tak ve výsledku nebude krájení potravin a konzumace domácích jídel již žádným nebezpečím. Níže se proto můžete podívat na 3 nejlepší a nejrychlejší způsoby, jak vyčistit prkénko od patogenních bakterií.

1) Manganistan draselný

Manganistan draselný je dobře známý dezinfekční prostředek, který je běžně používán v lékařství, zahradnictví a často také v každodenním životě. Abyste vyčistili kuchyňské prkénko, vyberte si dostatečně velkou nádobu, vyplňte ji vodou, přidejte několik odměrek prášku této sloučeniny, pořádně zamíchejte a vložte prkénko do směsi. Na několik minut desku ponořte, nechte ji dobře odmočit a nakonec ji opláchněte běžným mycím prostředkem. Ve výsledku bude prkénko opět čisté, jako když jste si ho kupovali. 

krajeci prkenko
Zdroj fotografie: Depositphotos

2) Kombinace sody a peroxidu 

Jedlá soda a peroxid jsou velmi účinné prostředky, které mnoho kutilů běžně používá k čištění své domácnosti. Jejich kombinace však dokáže ještě účinněji eliminovat veškeré usazeniny na povrchu kuchyňského prkénka, a to již během několika minut. Jednoduše na něj nasypte několik polévkových lžic sody, ty zalijte peroxidem a pomocí starého zubního kartáčku rozetřete směs po celém povrchu. Nasáklou špínu nakonec smyjte vodou a umyjte prkénko běžným mycím prostředkem. 

3) Aspirin

Aspirin je dobře známý lék, který většina lidí používá k léčbě bolestí hlavy a některých jiných částí těla. I tento prostředek vám však dokáže pomoct kompletně vyčistit kuchyňské prkénko od patogenních bakterií a dalších nebezpečných nečistot. Stačí si jej zakoupit, rozdrtit alespoň 6 až 7 tablet, přidat do nich trochu vody a poté směs pomocí zubního kartáčku rozetřít po celém povrchu. Vyčkejte několik minut, pak veškerou špínu smyjte obyčejnou vodou, prkénko vyčistěte běžným mycím prostředkem a osušte.