Dotazy na upečení opravdu rovného piškotu dominují internetovým vyhledávačům. Stačí ovšem jednoduchý trik a vaše piškoty už budou vždycky rovné jako pravítko.
Co dělat, aby byl piškot rovný a snadno se krájel? Celá věc se dá vyřešit překvapivě snadno. Nejsou přitom potřeba žádné složité postupy ani speciální pomůcky navíc. Piškot je základem prakticky každého dortu i moha dezertů. To z něj dělá speciální záležitost, u které chce každá pořádná kuchařka co nejlepší výsledek. Při nerovnostech půjde špatně porcovat a výsledek rozhodně nebude odpovídat očekávání.
Už při výrobě směsi
Pravdou je, že na krásně rovný piškot vám stačí vlhká kuchyňská utěrka – s její pomocí bude po problému. Možná si říkáte, že na samotnou výrobu je třeba jen spojit několik přísad, vše pořádně zamíchat a dát do trouby. Chyba lávky! Jsou chvíle, kdy je právě těstu potřeba věnovat prakticky veškerou pozornost. Nejde to zkrátka udělat „jen tak“. Jinak bude výsledkem tvrdá placka, nikoli nadýchaný koláč. Jakmile tedy vyšleháte bílek do formy pěny, nenechte ho vůbec čekat.
Už po několika minutách začnou bublinky praskat a celá konstrukce vám pod rukama „ztěžkne“. Suché přísady se přidávají jako úplně poslední, ideálně v několika dávkách, a hlavně zcela bez použití mixéru. Jen přikryjte dno pečicím papírem, boky nechte „holé“, aby mělo těsto prostor růst po krajích. Po dopečení nechte piškot v troubě, kde bude svým vlastním tempem chladnout. Vyvarujte se vytažení ihned po dopečení.
Tepelný šok a trik s utěrkou
Piškot se v takovém případě dostane do tepelného šoku a prakticky ihned vám spadne. Toto jsou některá z nejdůležitějších pravidel při pečení piškotového těsta, ať už s ním pak plánujete cokoli. Když směs nalijete do formy, může se snadno stát, že těsto bude na jedné straně trochu výš. To se později projeví právě nerovným povrchem koláče.
Aby se vám podařilo připravit to nejlepší kynuté těsto, měli byste se vyvarovat těchto chyb. Díky tomu bude váš konečný výrobek chutnat jak …
více
V takovém případě stačí kolem dortové formy omotat srolovanou mokrou utěrku. Oba konce pak spojte sponkou. Látka namočená ve studené vodě se postupně ohřeje a přenese teplo i na okraje formy. Výsledkem bude to, že vám těsto nabyde rovnoměrně, nikde nebudou boule ani průrvy.
Základní pravidla
Už během míchání těsta platí některá zcela zásadní pravidla. Prvním je to, aby jednotlivé přísady měly aspoň přibližně stejnou teplotu. Toto sice hodně lidí ví, stejně však zkouší i tuto základní pekařskou alchymii nějak ošidit, což má proces urychlit. Prvním krokem ovšem je správné našlehání bílků a žloutků. To se vám nepovede u vajec vytažených přímo z ledničky. Vyndejte je proto minimálně 30 minut předem a nechte je aklimatizovat na kuchyňské lince.
I mouku je lepší nejdříve prosít, čímž ji zbavíte případných hrudek. Mějte také na paměti, že piškot bez přidaného tuku je nakonec lehký, jemný a krásně nadýchaný. S tukem je o něco těžší, současně však vláčnější, takže se na dortový korpus hodí více.
Tajemství žloutkové pěny
Během přípravy těsta se bez šlehače neobejdete. Základ jsou totiž právě dokonale vyšlehané žloutky s cukrem. Rozhodně ne uspěchané, pěna musí být hustá, hladká a bělavé barvy. Určitě vám to zabere asi 10–15 minut. Pokud během procesu přidáte trochu horké vody, bude výsledek ještě lepší. Na každá 2 použitá vejce počítejte s 1 lžící horké vody. Stejně důležitý je i sníh, který je potřeba opravdu tuhý, aby dělal „špičky“.