Náklady na mytí nádobí snížíte hravě na minimum. Výroba domácího lněného mýdla

Odkryjte recept na lněný mycí přípravek, který účinně odstraňuje tuk, je ekologický a šetrný k pokožce rukou. Vytvořte si jej sami a potěšte své blízké originálním dárkem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prostředky na mytí nádobí jsou často drahé a plné chemických látek, které mohou způsobovat problémy především lidem s citlivou pokožkou. Problémem je i zvýšená zátěž životního prostředí. Jednoduchým, ekologickým a účinným řešením je vytvořit si vlastní lněné mýdlo na nádobí. I pokud běžně eko friendly čisticí prostředky nevyhledáváte, zjistíte, že mytí nádobí pomocí domácího lněného mýdla může být hračka. A navíc výrazně ušetříte.

Vsaďte na přírodní přípravky

Průmyslové mycí prostředky na nádobí obsahují chemikálie, které mohou zůstat na nádobí nebo vaší pokožce i po opláchnutí. Jejich působením může být vaše pokožka vysušená, u citlivých jedinců se může objevit také ekzém či vyrážka. Vyzkoušejte proto domácí mycí prostředek z lněného semínka. V případě, že se vám přírodní přípravek zalíbí, můžete si následně zkusit vyrobit třeba i mýdlo z kaštanů, jak jsme radili na adbz.

Postup výroby lněného mýdla

Lněné semínko je základem pro domácí mýdlo na nádobí. Začněte s třemi lžícemi lněného semínka, přidejte lžíci hřebíčku, lžíci kukuřičného škrobu a tři lžíce cukru. Směs vařte ve vodě asi 20 minut, poté nechte vychladnout a přeceďte tekutinu do láhve s rozprašovačem, jak radí portál Genialne. Lněný prostředek na nádobí je šetrná alternativa komerčních přípravků. Uvidíte, jak efektivně odstraňuje mastnotu a zanechává nádobí čisté bez použití škodlivých látek.

Bílé nádobí iZdroj fotografie: Depositphotos
Skvěle umytého nádobí dosáhnete s ekologickým přípravkem z lněného semínka

Výhody lněného semínka

Lněné semínko pěstovali už ve starověkém Egyptě a používali jej před tisíci lety v Číně. Má nejen vynikající vlastnosti pro vytvoření účinného mycího prostředku, ale také poskytuje přidanou hodnotu, a to péči o naše ruce. Lněný olej obsažený v semínku má hydratační a zklidňující účinky na pokožku. Lze jej použít také jako masku na vlasy, jak zmiňuje web Healtline.

Domácí aviváž – lepší než ta kupovaná: Je vhodná i pro alergiky a 5 litrů vyjde na zlomek ceny

Lněné semínko je bohatým zdrojem omega-3 nenasycených kyselin, obsahuje také hořčík, železo, mangan, vápník a další minerály. Portál OchutnejOrech radí, že přidat ho můžete do svého oblíbeného smoothie, jogurtu nebo třeba do pečení. Uděláte z něj dokonce skvělé palačinky nebo muffiny. Naše čtenářka paní Eliška K. z Hodonína prozradila: „Lněné semínko jsem objevila nedávno, obsahuje spoustu zdravých složek. Přidávám je do jogurtu pro své děti a tím jim doručuji správné živiny pro jejich růst.“

Zkoušeli jste někdy lněné semínko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články