Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič

Ocet je nejen skvělým pomocníkem v kuchyni. Jeho vynikající vlastnosti oceníte také na své zahradě. Vyzkoušejte tyto geniální triky a zbavte se některých problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané dochucovadlo patří právě ocet. Díky svým univerzálním čisticím a dezinfekčním účinkům je také hojně využíván při úklidu domácnosti, praní prádla nebo odstraňování plísní. Využít jej však můžete také na zahradě, kde vám pomůže zbavit se plevelných rostlin, některých škůdců a vyčistí i zašlá místa obrostlá mechem nebo houbovými spory.

Jak využít ocet na zahradě

Nemusíte kupovat drahé chemické přípravky, které vám pomohou vyřešit jen některé problémy. Jejich dlouhodobým používáním naděláte na zahradě více škody než užitku. Namísto toho sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení. Za pár korun si z octa vyrobíte unikátní prostředek k ochraně celé zahrady. Sáhněte také po této přírodní alternativě a zbavte se plevelů i škůdců.

Jak odstranit plevel

Nejlevnější a nejbezpečnější způsob, jak se plevele prorůstajícího mezi dlažebními kostkami zbavit, je ručně jej vytrhat. Tato činnost je však časově často velmi náročná a namáhavá. Zjednodušit si ji přitom lze použitím octa. Stačí trochu octa naředit s vodou a nalít jej na plevelné rostliny nebo nastříkat rozprašovačem. Dejte však pozor, aby vítr nezanesl směs i na vaše plodiny nebo okrasnou část zahrady.

jak se zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit škůdců

Jablečný ocet si zase poradí s pakomáry a některými dalšími druhy škůdců. Stačí 2 čajové lžičky jablečného octa smíchat se 100 ml teplé vody a přisypat 1 polévkovou lžíci cukru a půl čajové lžičky mycího prostředku na nádobí. Vůně této směsi naláká hmyz, který se v ní pak snadno a rychle utopí. Stačí nádobu s roztokem umístit na vhodné místo a nechat škůdce, aby se do pasti lapili sami.

Použije ocet k úklidu

Roztok z octa se skvěle hodí také k vyčištění zanesených dlažebních kostek, chodníčků a příjezdových cest. Využít jej však můžete i při mytí zahradnického nářadí a vybavení. Před každým použitím byste měli stav jednotlivých nástrojů zkontrolovat, abyste zamezili případné infekci nebo přenosu některých nemocí a chorob. Stačí jednotlivé kousky vložit do kýble a zalít je octem. Chvíli je nechte odmočit, poté otřete houbičkou, opláchněte a vysušte.

Jak se zbavit plevele bez použití chemie

Jak využíváte ocet na své zahradě vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články