Pravidlo 5 sekund aneb Jak ochránit psa v horkém počasí: Spáleným tlapkám se dá předejít vyzkoušením teploty asfaltu

Letní vedra dělají starosti nejen lidem, ale ve velké míře také zvířatům. Ta jejich vliv silně pociťují, současně mají jen omezené možnosti, jak se chránit. Většina závisí na majitelích.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pes se ochlazuje vyplazeným jazykem, protože je schopen se potit pouze na polštářcích tlapek. Právě popálené tlapky jsou pak výraznou bolestí pro zvíře a následně starostí majitele. Existuje však snadný způsob, jak se právě tomuto trápení vyhnout. Není totiž rozhodně dobrý nápad nechat zvíře chodit po rozpáleném betonu nebo asfaltu. Jen chvilka pobytu na takovém povrchu může pro vašeho psa skončit zcela tragicky. Jemné polštářky se popálí, čemuž se chcete vyhnout.

Pravidlo 5 vteřin

Mějte na paměti, že během letních veder se takový asfalt může celkem snadno zahřát až na 60 stupňů Celsia. Lidem to tak samozřejmě nepřijde, protože svoje chodidla zcela běžně chráníme podrážkami bot. Zvířata ale takovou možnost nemají, jsou s ním v kontaktu přímo. Jakmile je tedy venku vedro, neberte psa na procházku. Chcete-li si ověřit adekvátnost povrchu, existuje pravidlo 5 vteřin. Jednoduše položte sami ruku na povrch, na který chcete psa pustit.

Pokud ji nejste schopni udržet na místě po dobu 5 vteřin, není pro procházku s vaším mazlíčkem vhodná. Máte tak jistotu, že by si spálil tlapky.

Prevence a řešení

Je samozřejmě možné, že se povrch rozehřeje, když už jste na něm. A třeba nemáte přílišné možnosti opuštění. Ať je to, jak chce, ke spálení tedy dojde. U psů se potní žlázy nachází právě v těchto polštářcích. Odtud se bere i specifická vůně přirovnávaná k ponožkám nebo popcornu. Jakmile jde pes po horkém povrchu, tlapky zrudnou, pálí a bolí. Pro zvíře je to k nevydržení. Pokud si pes potřebuje ulevit, směřujte ho na trávu, případně pořiďte speciální podložky.

Ve zverimexech se dají koupit i speciální boty pro vašeho psa. Ty jsou vyrobeny ze speciálního materiálu a navrženy pro pohodlný pohyb zvířete. Díky nim se tak nemusí přímo dotýkat horkého povrchu. Pejskaři se pak shodují na efektu namáčení tlapek do vody, případně použití speciálních krémů.

Léčení tlapek

Pokud z jakýchkoli důvodů ke spálení přece jen dojde, chlaďte končetiny vlažnou vodou. Na místě je také dezinfikovat a chránit tak před znečištěním. Samozřejmě počítejte s návštěvou veterináře, protože bude pravděpodobně potřeba další zákrok.

Letní režim a rizika

V létě nastavte psu režim tak, aby měl vždy k dispozici čistou vodu a také stinný kout, kam si může dle potřeby zalézt. Ačkoli takový zahradní bazén vypadá jako skvělá možnost osvěžení nese velké riziko. Jde o tzv. hyperhydrataci, kdy pes pozře najednou velké množství vody. Kolikrát však stačí i naráz vypitá miska s vodou. Poznáte ji podle zvracení, letargie, špatné koordinace, silného slinění, bledé sliznice, nadmutí či křečí.

pes chytá vodu z postřikovače iZdroj fotografie: Freepik
V létě je třeba dát si pozor na hyperhydrataci

První pomoc je jediná, a to okamžitý transport na veterinu. Většina případů končí bohužel smrtí zvířete, je tedy nutná prevence. Kontakt psa s vodou mějte pod kontrolou. Zamezte hlavně dlouhodobému chytání vody z hadice, aportu hraček z bazénu a podobně. Neberte mu tuto zábavu, ale udělejte z toho krátkodobou aktivitu pod dozorem. Má-li pes sklony vodu chytat, nedávejte mu zcela volný přístup k tekutině.

Jak váš pes zvládá horké letní počasí?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články