5 jednoduchých způsobů, jak vybělit bílé prádlo | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pět způsobů, jakými zkušené hospodyňky perou bílé prádlo. Na pračku úplně zapomeňte, dočkáte se zářivých odstínů

Pět způsobů, jakými zkušené hospodyňky perou bílé prádlo. Na pračku úplně zapomeňte, dočkáte se zářivých odstínů

Bílé prádlo má po nějakém čase tendenci blednout a časté mytí v pračce to bohužel ještě více zhoršuje. Tyto snadné způsoby vám ho pomohou bezpečně vybělit.

prani bileho pradla venku
Zdroj fotografie: iStock

Čištění bílého prádla může dát mnohdy zabrat. Snadno se zašpiní, časem ztrácí svou zářivě bílou barvu a je na něm vidět i sebemenší flíček. Ani pračka v takovém případě nemusí být dobrým řešením – běžný prací prostředek nedokáže z prádla odstranit skvrny potu (i když nejsou vidět). Ty po vyprání mohou zežloutnout a napáchat tak ještě více škody. Přečtěte si 5 jednoduchých způsobů, jak účinně vybělit bílé prádlo. 

1) Síla citronové šťávy

Citronová šťáva nemusí být pouze zdraví prospěšná. Její sloučeniny dokážou účinně dezinfikovat oblečení a odstranit veškeré nečistoty, které se na něm zachytily. Připravte si větší mísu a vlijte do ní několik litrů horké vody. Poté přidejte citronovou šťávu z jednoho citronu. Roztok nechte vychladnout, nalijte ho do umyvadla a několik hodin v něm špinavé prádlo namáčejte. Nakonec vše ručně přeperte s běžným pracím prostředkem.   

2) Osvědčený bílý ocet

Bílý ocet patří mezi nejoblíbenější pomocníky do domácnosti. Hravě si poradí s jakoukoliv plísní nebo vodními kameny, ale je také skvělým prostředkem pro čištění špinavého bílého prádla. Opět si připravte větší mísu, vlijte do ní několik litrů horké vody a vmíchejte sklenici bílého octa. Roztok přelijte do umyvadla a nechte v něm namáčet prádlo přes noc. Ráno ho přeperte pomocí rukou s běžným pracím prostředkem 

3) Použijte peroxid vodíku

Skvělých výsledků můžete dosáhnout použitím peroxidu vodíku. Má velmi silné oxidační i redukční vlastnosti a často se používá jako dezinfekce. Jeho bělící účinky využívají i v kadeřnictví pro odbarvování vlasů. Na 1 litr teplé vody použijte 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku. Do roztoku namočte špinavé bílé prádlo po dobu 30 minut. Poté ho umyjte obyčejnou vodou, v případě potřeby ho ručně přeperte s běžným pracím prostředkem. 

peroxid vodiku
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Bělení pomocí jedlé sody 

Jedlá soda je další účinný prostředek, který snadno zbaví vaše bílé prádlo všech nečistot a zaschlých mastnost, přičemž nijak nepoškodí jeho látku. Připravte si 5 litrů teplé vody a přidejte do ní 10 polévkových lžic jedlé sody. Do roztoku následně vložte všechno špinavé oblečení a nechte jedlou sodu působit alespoň 3 hodiny. Nakonec bílé prádlo přeperte pomocí rukou s běžným pracím prostředkem. 

5) Vyvaření špinavého prádla

Nejosvědčenějším způsobem, jak vybělit zašpiněné prádlo, je jeho vyvaření. Neměli byste to však dělat příliš často, protože to nemusí mít dobrý vliv na látku. Vezměte si hrnec, naplňte ho celý vodou, přidejte ¼ šálku mořské soli a ½ šálku jedlé sody. Nakonec do něj vložte všechno špinavé oblečení. Vařte alespoň 30 minut a poté prádlo přeperte pomocí vašich rukou s běžným pracím prostředkem.

Jaký prostředek pro bělení prádla se nejvíce osvědčil vám? 

Zdroj: TheSpruce