Zubní pastu využijete při gruntování. Hospodyňky ji zmrazují
adbz.cz » Hobby » Zubní pasta je neocenitelným pomocníkem při úklidu domácnosti. Japonské hospodyňky ji nechávají zmrazit

Zubní pasta je neocenitelným pomocníkem při úklidu domácnosti. Japonské hospodyňky ji nechávají zmrazit

Při úklidu domácnosti každý ocení vychytávky, které celý proces usnadní, zrychlí nebo zlevní. Možná vás překvapí, kolik práce zastane při gruntování obyčejná zubní pasta.

zubní pasta
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Obyčejná zubní pasta je nezbytná každodenní pomůcka při dodržování hygieny. Obvykle čistí, bělí a rozjasňuje zuby. Je ale také účinným pomocníkem při úklidu domácnosti. Plnohodnotně nahradí i drahé čisticí prostředky. Její využití je velmi široké. Můžete s ní navrátit lesk zašlým šperkům nebo vodovodní baterii, vyčistit skvrny na koberci, oživit vzhled bot, zachránit poškrábané cédéčko, připečenou žehličku a také se hodí na vyčištění a odstranění zápachu z kuchyňského prkénka.

Neobvyklý trik se zmrazenou pastou

Možná by vás to ani nenapadlo, ale zubní pasta má opravdu v domácnosti širokospektrální využití. Velmi netradičně ji zařadily do svého portfolia úklidových prostředků japonské hospodyňky. Osvěžují pastou zapáchající kuchyňská prkénka. Zejména dřevěná mají tendenci nasávat různé pachy potravin, které na něm krájíte, a ty se pak přenášejí na další suroviny a naruší jejich chuť a vůni. S pomocí zubní pasty se to nestane.

Vychytávka ale nespočívá v tom, co se na první pohled nabízí. Prostě nanést pastu na prkénko a kartáčkem ho vydrhnout podobně jako zuby. Vychytávka Japonek je o něco sofistikovanější a údajně i mnohem účinnější. Zubní pastou se naplní formičky na led a ty se následně vloží do mrazáku. Ledovými kostkami se pak dřevěné prkénko potírá. Zápach rychle zmizí a kuchyňské náčiní je jako nové. Nejde sice o nejjednodušší trik, ale za vyzkoušení stojí.

Vyčistí šperky, boty i nábytek

Zubní pasta obsahuje miniaturní abrazivní části a má bělicí účinky. Díky těmto vlastnostem se stává opravdu zajímavým pomocníkem při úklidu domácnosti. Můžete s ní například leštit vodovodní kohoutky nebo šperky. Můžete s ní vyčistit konvici nebo termosku, v níž jsou nánosy od kávy nebo čaje. Funguje i na zašlé a znečištěné spáry mezi dlaždicemi, případně s ní můžete třeba vyčistit zrcadlo.

spary dlazdice kartacek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavostí je, že pastou na zuby zrenovujete i poškrábané cédéčko. Stačí, když rýhy jemně otřete hadříkem s troškou pasty. Stejný postup pomůže i s připečenými nečistotami na žehličce nebo na kulmě na vlasy. Pokud máte boty s původně bílými podrážkami, které časem zežloutly nebo zešedly, vzhled obnoví pasta. Nanesete ji na houbičku, vyčistíte část boty, necháte pastu působit a následně ji smyjete. Díky bělicí složce se obnoví původní barva. Funguje to také třeba na zahradní nábytek.