Jak správně prát utěrky a odstranit z nich skvrny a zápach | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Na páchnoucí a zašedlé utěrky si už ani nevzpomenete. Vyzkoušejte postup profesionální prádelny a za 5 minut budou jako nové

Na páchnoucí a zašedlé utěrky si už ani nevzpomenete. Vyzkoušejte postup profesionální prádelny a za 5 minut budou jako nové

Pokud vám dělají starosti stále ušpiněné, mastné či zapáchající kuchyňské utěrky, pak už nebudou. Protože s těmito pracími tipy a radami si s nimi hravě poradíte.

uterky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže jsou vaše utěrky stále špinavé, zapáchající nebo příliš mastné, i přestože jste je už několikrát vyprali, tak je načase vyzkoušet tyto triky. Pokud budete následovat tento postup, pak z pračky nevytáhnete utěrky jinak než voňavé, měkké a dokonale čisté. Nestačí je totiž pouze prát odděleně od ostatních kousků z vašeho šatníku. Je zde pár tipů, co a jak to dělat a čemu se vyhnout.

Jak správně umýt nejen novou kuchyňskou utěrku

Je tu jedno pravidlo, které je nutné dodržovat. Neplatí však pouze při praní nových utěrek, nýbrž také u těch, co již nějakou tu chvíli máte. A tou zásadou je nikdy při péči o tyhle tkaniny a ručníky do sušičky či pračky nepřidávejte aviváž. Aviváž totiž často obsahuje nežádoucí látky, které by mohly snížit savost kvůli usazenému povlaku. To se pak ručníky a utěrky těžce perou, navíc téměř nic nesetřou.

slozene uterky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kuchyňské utěrky perte jedině takhle

Super čistidlo na utěrky, není prací prášek, ale čpavek neboli amoniak. Takže pokud do pračky dáte 1/2 šálku čpavku spolu s běžným pracím prostředkem, tak máte v podstatě vyhráno. Čpavek se totiž postará o veškeré nečistoty, přebytečný tuk a maz. Při vybírání samotného cyklu pak vyberte ten se středně vysokou teplotou a menším množstvím vody. Pokud byste prostředky příliš rozředili, budou mít slabší efekt.

Nejdříve je nutné utěrky nechat aspoň hodinu odmočit ve směsi horké vody s čpavkem. Po vybrání cyklu ho můžete normálně spustit. Jestliže byste rádi použili aviváž pro úplné odstranění zápasu, raději je osvěžte bílým octem. Který přilijete při závěrečném máchání. Ten totiž neulpí na povrchu a nevytvoří nežádoucí nesavou vrstvičku, navíc je dezinfekční a to není nikdy na škodu.

ciste uterky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Takhle nejlépe sušte všechny vaši kuchyňské utěrky

Tím nejlepším způsobem, jak vysušit kuchyňské utěrky, je je pověsit ven na šňůru na prádlo. Protože čerstvý vzduch a sluneční paprsky, pomáhají s dezinfekcí a úplným dočištěním. Pokud nepoužijete aviváž, pak by ani využití sušičky neměl být problém. I z tohoto spotřebiče, který usnadňuje a zrychluje schnutí prádla, vytáhnete utěrky krásné, voňavé a dokonale měkké. Jestliže jsou však už starší, je těžké jim tyto vlastnosti zpátky dodat.

Vyperte i zaschnuté skvrny z vašich utěrek

Jestliže máte problém se skvrnou, která vám ulpěla na utěrce a nevíte, jak ji odstranit, pak je tato metoda přímo pro vás. Stačí si vytvořit směs z mýdla, peroxidu vodíku a jedlé sody. Tuhle pastu pouze necháte pár hodin působit na znečištěném místě. Při běžném praní pak může situaci dost ovlivnit i bělidlo. To se však nedoporučuje, kombinovat se čpavkem. Dohromady jsou totiž velice toxické.

tricka barevna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se i mastných flíčků a zápachu na utěrce

Občas se stane, že se zapomeneme a například při pečení si mastné ruce od másla a hnětení utřeme nevědomky rovnou do utěrky. Pak jen později zjistíme, že je celá utěrka mastná. My vám teď prozradíme co a jak. Pokud jste si jisti, že by se mastnota jen tak nevyprala, pak je dobré na utěrku před praním aplikovat ocet. Po určité chvíli už jen normálně vyperete a utěrka bude zase jako nová.

Bílý ocet však nepomůže pouze s očištěním a odmaštěním, dále zvládne utěrky také zbavit zatuchlosti a zápachu. Fungovat bude i v případech, kde nepříjemný pach přetrvává již dlouho. Stačí pouze přidat hrnek plný této suroviny a poté zapnout pračku. Místo octa může využít dále i jedlou sodu, která bude mít stejné účinky. Změkčí totiž vodu a nechá prací prášky působit opravdu do hloubky.

Zdroj: CreativeHomeMaking