Hliníkové pergoly

Pergoly jsou kolem domu a na zahradě neocenitelnou pomůckou. Díky nim už nebudete muset řešit žádnou nepřízeň počasí.

i Zdroj fotografie: HezkyStin.cz
                   

Naopak, posezení u grilu či odpolední kávy si budete moci dopřát kdykoli i v dešti či jiném nečase. Pergola vám totiž na zahradě vytvoří chráněný prostor, který vás při různých posezeních či slavnostech ochrání před ostrým sluncem, kapkami vody či nepříjemným větrem. V minulosti bývalo v případě pergol jasnou volbou dřevo, v současné době se ale stále více do popředí dostávají také hliníkové pergoly. Za co vděčí své oblibě?

Výhody hliníkových pergol

Hliníkové pergoly si zde srovnáme s těmi dřevěnými. Jaké vám tedy hliník dokáže nabídnout výhody?

Snadná montáž

Zatímco ke stavbě dřevěné pergoly je potřebné být dostatečně manuálně zručný a umět to se dřevem, se stavbou hliníkové pergoly svépomocí si poradí opravdu každý. Montáž je velmi snadná a zvládnout jí lze v pár krocích. Postačí vám umět vrtat a spojovat jednotlivé díly pergoly.

Odolnost

Dřevo je samozřejmě také velmi odolným materiálem. K tomu, aby dřevěná pergola vydržela co nejdéle, ale vyžaduje vhodnou údržbu a péči. Ve srovnání s tím je hliníková pergola absolutně bezúdržbová a nevyžaduje téměř žádnou péči. Tento materiál vám tím nabízí stejnou úroveň odolnosti při nulové údržbě. Hliník se navíc ani po letech používání nebude kroutit ani plesnivět, jako je tomu v případě dřeva. Výborně odolá všem povětrnostním vlivům.

Jediná údržba, kterou hliníková pergola vyžaduje, je pravidelné čištění, které je ale díky vlastnostem tohoto materiálu také velmi snadné.

Má hliník nějaké nevýhody?

Jako nevýhodu hliníkové pergoly ve srovnání s tou dřevěnou by někdo mohl označit její pořizovací cenu, jelikož ta bývá vyšší, než je tomu u dřeva.

To je sice pravda, my to ale jako nevýhodu nevidíme. V případě hliníkové pergoly už totiž nic nebudete platit za její údržbu, zatímco dřevěná pergola bude vyžadovat pravidelné nátěry barvami, laky či napouštědly. Ty samozřejmě také něco stojí a s ohledem na tento fakt tak pořizovací cena hliníkových pergol rozhodně není jejich nevýhodou.

Jaké jsou možnosti využití hliníkových pergol?

Klasický způsob využití při pergolách, které se připevňují k fasádě domu, je jasný – příjemné venkovní posezení se zastřešením, které vás ochrání před nepřízní počasí. Můžete zde popíjet kávu, grilovat, slavit, číst knížku – cokoli dle vašeho vkusu.

V případě volně stojících pergol se otevírají také další možnosti využití – s jejich pomocí můžete zastřešit zahradní bazén či vířivku, vyrobit zahradní přístřešek pro automobil nebo samostatnou terasu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články