Vánoční kaktus se obsype květy. Fígl je v dodržení 3 snadných pravidel
adbz.cz » Hobby » Vánoční kaktus se na Vánoce obsype květy. Fígl je v dodržení 3 snadných pravidel

Vánoční kaktus se na Vánoce obsype květy. Fígl je v dodržení 3 snadných pravidel

Vánoční kaktus byl už za dob našich babiček populární pokojovou rostlinou. Pokud mu trochu pomůžete a dopřejete správné podmínky, oslní vás na Vánoce barevnými květy.

vanocni kaktus
Zdroj fotografie: Pixabay

Vánoční kaktus je nenáročnou pokojovou rostlinou, pěstovanou v našich končinách již po staletí. Věřilo se, že do domu přinese štěstí v manželství. Svými květy dokáže rozzářit v období Vánoc parapety v každé domácnosti. Aby však dostál svému jménu a skutečně rozkvetl na Vánoce, je potřeba dodržet pár zásad. Za trochu péče vás ohromí svými květy, které mohou mít červenou, fialovou, růžovou, ale i žlutou nebo bílou barvu. Jak na to, aby kaktus bujně vykvetl?

Kaktus potřebuje před Vánoci odpočívat

K úspěšnému kvetení potřebuje vánoční kaktus svůj čas a odpočinek. Chcete-li se o Vánocích dočkat záplavy barevných květů, je potřeba začít kaktus připravovat už na podzim. Na konci září ho umístěte na stinné místo, kde teplota nepřesahuje 15 stupňů. Prospěje mu, pokud bude každý den alespoň 12 hodin v úplné tmě. Zalévejte jen každých 8 až 10 dní, když je půda zcela suchá, a pravidelně jemně roste rozprašovačem. Takto ho nechte odpočívat do konce listopadu.

Kde pěstovat vánoční kaktus

Na konci listopadu nastává čas, kdy se na kaktusu pomalu začínají objevovat první pupeny. To je ten pravý okamžik začít zalévat častěji – alespoň jednou týdně – a přesunout ho na jeho konečné místo, kde se teplota bude pohybovat okolo 20 stupňů, a kde na kaktus nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. Jakmile se objeví poupata, s kaktusem už v žádném případě nijak nemanipulujte, nepřemisťujte, ani rostlinu neotáčejte, jinak hrozí, že nasazená poupata opadají.

Detail květů vánočního kaktusu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kaktus, který miluje vlhko

Oblíbený vánoční kaktus není nijak choulostivý, přesto je třeba zajistit mu vhodné podmínky. Nevyhovuje mu suchý vzduch a přílišné horko, tehdy hrozí opadání květů. Nenechávejte ho proto v blízkosti topení a dopřejte mu pravidelné zvlhčování. Kaktus můžete rosit vodou z rozprašovače, nestříkejte však vodu přímo na květy. Také můžete umístit do misky pod květináč oblázky a kropit je vodou tak často, aby byly stále vlhké. Odpařování vody zajistí kaktusu dostatek vláhy.

Podívejte se, jak jednoduše rozmnožit a pěstovat vánoční kaktus