Češi staví pergoly zadarmo. Jděte na to chytře a ušetříte desítky tisíc korun
adbz.cz » Hobby » Češi staví zahradní pergoly úplně zadarmo. Stačí na to jít chytře a nezaplatíte ani korunu

Češi staví zahradní pergoly úplně zadarmo. Stačí na to jít chytře a nezaplatíte ani korunu

Postavit pergolu bez zbytečných výdajů? Stačí na to jít chytře a dodržet pár základních pravidel. Pak nezaplatíte ani korunu navíc.

pergola dum houpacka
Zdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA

Rozhlédneme-li se po zahradách okolo sebe, jen málokde bychom neviděli pergolu nabízející příjemné posezení i lenošení. Pergoly jsou oblíbenou součástí zahrad a majitelům poskytují prostor nejen pro posezení, ale třeba i pro nějaké to grilování. Jak by se vám líbilo postavit si pergolu zadarmo?

Češi za stavbu pergoly nezaplatí ani korunu

Postavit pergolu zadarmo? Samozřejmě ne tak doslova. Mnoho lidí ale přišlo na způsob, jak si na zahradě postavit pergolu a nezaplatit za to ani korunu – co se stavebního povolení týče. Ne každý si totiž uvědomuje, že i stavba pergoly může v určitých případech vyžadovat stavební povolení, ke kterému se už pojí i poplatky.

Stavební předpisy vnímají rozdíly mezi přístřeškem a pergolou, vysvětluje web OIKA. Je tedy hned na samotném začátku třeba pochopit, jak se tyto dvě stavby liší. Pergola představuje zahradní posezení/případně altán. Pod pojmem přístřešek už si pak lze představit například kryté parkovací místo. Důležité je, že zákon se na tyto pojmy dívá jinak.

Kdy není potřeba stavební povolení?

Rozhodnete-li se na své zahradě postavit pergolu, budete se logicky zajímat o to, kdy potřebujete stavební povolení a kdy jste této povinnosti zbaveni. V případě, že zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pergoly bude menší než 5 m a stavba se bude nacházet na pozemku rodinného domu, pak stavební povolení nepotřebujete. Potřeba není ani ohlášení nebo následná kolaudace, informuje web Gardeon.

palety zahrada
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zároveň je potřeba dodržet některé další limity. Pergola nesmí sloužit pro podnikatelskou činnost. Nesmíme na ní skladovat hořlavé látky. Stavba zároveň musí být v souladu s územním plánem a odstupová vzdálenost od hranice pozemku musí být minimálně 2 metry.

Když je stavba „přilepena“ na rodinný dům

Zvláštní režim pak podle webu ESTAV mají drobné stavby, které jsou „přilepené“ přímo k rodinnému domu. V případě, kdy je tato stavba vzájemně provozně propojena s domem a rozšiřuje jej půdorysně, pak mluvíme o přístavbě rodinného domu – nikoli o samostatně stojící drobné stavbě. Tehdy je nutné stavebnímu úřadu takovou stavbu ohlásit a vyžádat si územní souhlas.