Podle čeho vybrat ten nejlepší a maximálně pohodlný stan: Myslete na všechna kritéria, aby vaše peníze nevyletěly oknem

Stan bývá často základem outdoorové výbavy všech, kteří rádi tráví delší čas v přírodě. Víte, jak si vybrat správný stan pro všechny situace?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Letní počasí s postupujícím zářím pomalu odchází, avšak stále je venku dostatečně teplo na to, abyste sbalili krosnu, vytáhli z komory stan a přemluvili svého partnera k víkendovému dobrodružství pod hvězdami. Pokud stan nemáte, neváhejte si jeden pořídit. Když si zvolíte opravdu takový, který vám bude vyhovovat (a to i přes možnou vyšší cenu), získáte na mnoho let prostředek, jak venku strávit nezapomenutelné chvíle se svými nejbližšími.

Začínáte-li se stanováním, volte snadnou konstrukci

V případě, že byste rádi vyrazili do přírody a strávili několik nocí ve stanu, je dobré volit takový, který je lehký a snadno složitelný. Na trhu se proto začaly objevovat stany navržené speciálně pro začátečníky, kteří s jejich stavěním nemají příliš zkušeností. (Skvělou volbou jsou tyto stany i pro kempování na zahradě – potěší i děti, které jsou schopné si je samy sestavit.) Příkladem může být značka REI a její stan Groundbraker. Jedná se o poměrně levný, avšak zároveň poměrně těžký stan – váží 2,2 kg a složený má rozměr 56 x 19 cm.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Začátečníci ocení stan, který nevyžaduje příliš zkušeností se stavěním

Rádi chodíte na túry s krosnou? Pak volte lehký stan

Problém lehkých stanů bývá většinou v jejich nedostatečném prostoru. Není výjimkou, že do stanu pro (údajně) dvě osoby se vejdete jen tak tak vy sami. Je proto dobré u stanu tohoto typu hlídat i jeho celkovou výšku a ložnou plochu. Příkladem, který toto splňuje, je Alto TR2, který váží 1,13 kg a disponuje ložnou plochou 215 x 135 cm i dostatečným vertikálním prostorem. Jistě byste si měli pohlídat i některé zajímavé prvky, jako je předsíň (kam složíte krosnu či obuv, která je mimo vlastní stan, avšak stále chráněná před deštěm) nebo různé kapsy a poutka na věci.

Pro cyklisty jsou vhodné stany lehké a kompaktní

Jedete-li na kole, krosnu s sebou vláčet nemůžete. Často jste rádi, když na kolo umístíte menší batoh, do něhož se vám vejde základní vybavení. Důležitými parametry „cyklistického stanu“ jsou pak lehkost a skladnost. Jedním ze stanů, který tyto náležitosti splňuje, je Fly Creek HV UL2. Stan váží 0,95 kg a jeho skladnost je zaručená díky systému tzv. tyčí shortstik. Opět byste měli myslet na to, aby byl stan dostatečně prostorný a vyhovoval vám – například disponoval avizovanou předsíní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozhodnete-li se kempovat během cyklovýletu, oceníte kompaktní a ultralehký stan

Důležitým parametrem je i materiál, ze kterého je stan vyroben. Jiný jistě zvolíte pro kempování v létě a jiný na podzim. Lišit se mohou v provedení (letní stany bývají tvořené síťovinou, která v noci vytváří příjemný průvan) nebo ve vodním sloupci (uvádí se v milimetrech a číslo udává, jakému tlaku vody stan odolá, než se do něj začne vsakovat). Nicméně stále platí, že asi nejdůležitějším parametrem je váha a rozměr stanu jak ve složeném, tak v rozloženém stavu.

Ovšem pokud je pro vás stan málo, můžete si zkusit postavit rovnou svůj srub (jako muž na videu níže).

Zdroj: Outsideonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem