Podle čeho vybrat ten nejlepší a maximálně pohodlný stan: Myslete na všechna kritéria, aby vaše peníze nevyletěly oknem

Stan bývá často základem outdoorové výbavy všech, kteří rádi tráví delší čas v přírodě. Víte, jak si vybrat správný stan pro všechny situace?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Letní počasí s postupujícím zářím pomalu odchází, avšak stále je venku dostatečně teplo na to, abyste sbalili krosnu, vytáhli z komory stan a přemluvili svého partnera k víkendovému dobrodružství pod hvězdami. Pokud stan nemáte, neváhejte si jeden pořídit. Když si zvolíte opravdu takový, který vám bude vyhovovat (a to i přes možnou vyšší cenu), získáte na mnoho let prostředek, jak venku strávit nezapomenutelné chvíle se svými nejbližšími.

Začínáte-li se stanováním, volte snadnou konstrukci

V případě, že byste rádi vyrazili do přírody a strávili několik nocí ve stanu, je dobré volit takový, který je lehký a snadno složitelný. Na trhu se proto začaly objevovat stany navržené speciálně pro začátečníky, kteří s jejich stavěním nemají příliš zkušeností. (Skvělou volbou jsou tyto stany i pro kempování na zahradě – potěší i děti, které jsou schopné si je samy sestavit.) Příkladem může být značka REI a její stan Groundbraker. Jedná se o poměrně levný, avšak zároveň poměrně těžký stan – váží 2,2 kg a složený má rozměr 56 x 19 cm.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Začátečníci ocení stan, který nevyžaduje příliš zkušeností se stavěním

Rádi chodíte na túry s krosnou? Pak volte lehký stan

Problém lehkých stanů bývá většinou v jejich nedostatečném prostoru. Není výjimkou, že do stanu pro (údajně) dvě osoby se vejdete jen tak tak vy sami. Je proto dobré u stanu tohoto typu hlídat i jeho celkovou výšku a ložnou plochu. Příkladem, který toto splňuje, je Alto TR2, který váží 1,13 kg a disponuje ložnou plochou 215 x 135 cm i dostatečným vertikálním prostorem. Jistě byste si měli pohlídat i některé zajímavé prvky, jako je předsíň (kam složíte krosnu či obuv, která je mimo vlastní stan, avšak stále chráněná před deštěm) nebo různé kapsy a poutka na věci.

Pro cyklisty jsou vhodné stany lehké a kompaktní

Jedete-li na kole, krosnu s sebou vláčet nemůžete. Často jste rádi, když na kolo umístíte menší batoh, do něhož se vám vejde základní vybavení. Důležitými parametry „cyklistického stanu“ jsou pak lehkost a skladnost. Jedním ze stanů, který tyto náležitosti splňuje, je Fly Creek HV UL2. Stan váží 0,95 kg a jeho skladnost je zaručená díky systému tzv. tyčí shortstik. Opět byste měli myslet na to, aby byl stan dostatečně prostorný a vyhovoval vám – například disponoval avizovanou předsíní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozhodnete-li se kempovat během cyklovýletu, oceníte kompaktní a ultralehký stan

Důležitým parametrem je i materiál, ze kterého je stan vyroben. Jiný jistě zvolíte pro kempování v létě a jiný na podzim. Lišit se mohou v provedení (letní stany bývají tvořené síťovinou, která v noci vytváří příjemný průvan) nebo ve vodním sloupci (uvádí se v milimetrech a číslo udává, jakému tlaku vody stan odolá, než se do něj začne vsakovat). Nicméně stále platí, že asi nejdůležitějším parametrem je váha a rozměr stanu jak ve složeném, tak v rozloženém stavu.

Ovšem pokud je pro vás stan málo, můžete si zkusit postavit rovnou svůj srub (jako muž na videu níže).

Zdroj: Outsideonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články