Moc se o tom neví, ale barvy stěn v bytě mají obrovský dopad na psychiku člověka. Se správně zvolenými barvami lze vybudovat místo lásky a harmonie

Každá barva má svůj vlastní význam a také vliv na lidskou psychiku. Jak tedy zvolit správnou barvu do bytu podle těchto vlivů?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na světě existuje pestrá škála barev a jejich nejrůznějších odstínů. Každá z nich však má svůj vlastní význam a podle vědeckých studií také vliv na lidskou psychiku. Podle těchto vlivů se tak dá zvolit přesně ta pravá barva, která je jako stvořená pro vaši osobu a bude nejvíce vhodná pro váš byt nebo pokoj.

Proč je barva stěn důležitá

Domov, ať už se jedná o menší byt, prostranný dům nebo například jednoduchý pokoj, by měl být místem, kde se cítíte útulně a dobře. Lidé totiž ve svých obydlích tráví podstatnou část svého času, a právě tomu by tyto prostory měly být uzpůsobeny. Jedním z klíčových faktorů pro celkové pohodlí a dobrý pocit jsou barvy. Ty totiž značně ovlivňují lidskou psychiku a jejich správný výběr pro vaši domácnost je velmi důležitý. Jak tedy jednotlivé barvy působí na naše vnímání i nálady?

Bílá

Bílá barva je odjakživa znakem čistoty a jemnosti, proto na mnohé působí uklidňujícím dojmem. Tato barva má také značně zesvětlující vlastnost, díky níž se v místnosti lépe drží světlo a celkově tak daná místnost působí mnohem jasněji. Samotná bílá se také velmi dobře kombinuje, a je tak možné s ní hravě vytvořit mnoho příjemných variant. Její nevýhodou je však lehké zašpinění, které poté může vyvolat nepříjemné pocity.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šedá

Tato barva patří mezi neutrální a příjemné barvy, velmi však záleží na barevné kombinaci doplňků a na celkovém rozvržení místnosti. Je dobré ji ladit s jasnými barvami z pestřejší škály. Kombinace šedé se šedou nebo jinou neutrální barvou by mohla vytvořit lehce negativní a zasmušilý výsledek. Naopak se žlutou, červenou nebo jinou výraznou barvou šedá krásně vynikne a bude působit velmi dobrým dojmem.

Žlutá

Žlutá barva je velmi energickou barvou slunce, ze které pozitivní náboj přímo srší. Obklopení žlutou barvou dodává vitalitu, radost, energii a značně posiluje také ducha kreativity a seberozvoje. Také je tato barva spojena s lepší schopností pamatovat si a kladně působí i na intelekt a řešení problémů nebo negativních situací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oranžová

Podobně jako je tomu u žluté barvy i oranžová má velmi dobrý vliv na naši náladu a celkovou energii. Jelikož se jedná o teplejší odstín, zbavuje nás negativních emocí a posiluje odhodlání pro jakoukoliv příznivou změnu. Velmi vhodná je v kombinaci s hnědou, béžovou nebo bílou, kdy vytváří velmi příjemný a uklidňující kontrast.

Růžová

Růžová patří mezi barvy jasnosti a lehkosti. Navozuje příjemnou a uvolněnou atmosféru a velmi kladně působí na lidské empatie. Správné propojení růžové s jinými jemnými barvami vytvoří příjemné prostředí, kvůli přehnané sladkosti ale nesmí být použito příliš mnoho růžové v mnoha rozdílných odstínech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červená

Červená je velmi energická barva vášně, která se mnohdy propojuje právě s láskou a horlivostí. Tato barva stimuluje akci a je velmi pozitivní pro vzhled interiéru. Zvyšuje dobrou náladu, štědrost a chuť k jídlu a je dobré ji kombinovat s neutrálními barvami. Doporučuje se také mít v místnosti červenou pouze jednu stěnu, nadměrné použití této barvy totiž může lehce vést k negativním účinkům.

Fialová

Tato barva má opravdu dobré účinky na naši psychiku a je velmi uklidňující. Pozitivně působí také na lidskou intuici, představivost a pocit klidu. Tato barva dokonce může pomoci při léčbě duševních poruch. Velmi dobrá je kombinace s bílou, zelené rostlinky pak dokonale dotvoří vzhled místnosti, a vy tak budete mít pocit, jako byste byli na rozkvetlé louce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Modrá

Modrá je barva klidu, stability a míru. Velmi dobře působí na soustředění a zvládání krizových nebo náročných situací. Uvolňuje zvýšené napětí a napomáhá také k plynulému snížení tlaku. Vhodná je pro použití v obývacím pokoji, koupelně nebo ložnici. V kuchyni a jídelně může mít vliv na potlačení chuti k jídlu.

Zelená

Barvy přírody, a především pak zelená barva má na lidi velmi uklidňující a uvolňující vliv. Napomáhá také relaxovat, snižuje krevní tlak, uvolňuje stres a zásadně ovlivňuje obnovení vnitřní rovnováhy. Její odstíny se hodí do každé místnosti, zejména však do ložnice, kde ve spojení s přírodními doplňky vytváří doslova oázu klidu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnědá

Hnědá barva v lidech evokuje pocit klidu, bezpečí a pohodlí. Ve spojení se dřevem se dokonce jedná o velmi útulnou kombinaci, která je čím dál více oblíbená. Tato barva je neutrální, takže se skutečně dobře kombinuje s jinými barvami. V kombinaci se zelenou barvou v podobě doplňků nebo rostlin se možná budete cítit jako v přírodě, což má velice příznivé účinky na vaši mysl.

Černá

Ačkoliv je černá barva považována za negativní barvu smutku, není tomu úplně tak. Tato barva v malém množství přináší dokonalou eleganci a na mnohé má dokonce velmi uklidňující účinek. Přidáním černé barvy do vašeho interiéru nic nezkazíte a vdechnete mu styl a velmi moderní design. Důležité je však odhadnout přiměřené množství, takže tuto barvu volte obezřetně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: My Move

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články