Hřbitovní svíčka bude hořet déle. Stačí zastřihnout knot, použít trochu soli nebo ji zmrazit

Prodloužit dobu hoření svíčky není nic těžkého. Stačí jen trochu soli, dát svíčku zmrazit do mrazáku nebo správně zastřihnout knot.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzim a sychravé počasí je jako dělané na pálení svíček, které provoní celou domácnost a zlepší náladu. Většina lidí také během podzimu, a zejména na Dušičky, chodí zapalovat svíčku na hroby zesnulých jako vzpomínku na ně. Vždy mě mrzelo, že hořící svíčka nevydrží příliš dlouho a brzy zhasne. Ovšem existuje několik triků, díky kterým se její životnost o něco prodlouží.

Důležitá je správná péče o knot svíčky

Základem pro co nejdelší dobu použití svíčky je to, aby hořela rovnoměrně. V opačném případě vám vyhoří třeba jen jedna strana či vznikne uprostřed jakýsi „tunel“, zatímco okolo zbyde značné množství nevyužitého vosku. Pozor byste si měli dávat na průvan, který je častým důvodem nerovnoměrného hoření. Také nevhodně umístěný knot může být problémem, zkuste ho s velkou opatrností lehce posunout ve chvíli, kdy vosk bude povolený.

Velkou péči je třeba věnovat právě knotu. Web Martha Stewart doporučuje zkracovat knot na délku maximálně dvou centimetrů, a to před každým zapálením svíčky. Zastřihnout ho můžete samozřejmě i po zhasnutí svíčky a připravit ji tak na další zapálení. Pokud necháváte svíčku hořet opravdu dlouho, knot byste měli zastřihávat pravidelně, a to nejlépe každé čtyři hodiny. Oheň uhaste, svíčku nechte vychladnout a knot opatrně zastřihněte.

Šikovné tipy pro prodloužení hoření

Web Deccoria pak radí nasypat kolem knotu svíčky obyčejnou sůl. Stačí jen malé množství a vaše svíčka bude hořet mnohem déle. Svíčku můžete také vložit na několik hodin do mrazáku. Parafín či vosk se pak roztaví za podstatně delší dobu a svíčka bude také hořet jasněji. Přesto nezapomínejte u svíčky pečovat o to nejdůležitější, co délku hoření ovlivňuje, tedy o její knot.

zapálená svíčka iZdroj fotografie: Pexels
Nikdy nenechávejte hořící svíčku o samotě

O zajímavou radu se s námi podělila paní Olga L. z Přelouče: „Pokud se stane, že jedna strana svíčky se spaluje rychleji, je možné vyrobit do druhé, tvrdé strany vosku dodatečný knot, díky kterému se pálení svíčky vyrovná. Docílíte toho jednoduchým zapíchnutím zápalky do požadovaného místa a zažehnutím její hlavičky.“ O dalších užitečných tipech na správné používaní svíček jsme psali v jednom z minulých článků na adbz.

Důležitá je i volba materiálu svíčky

Důležitou otázkou při volbě svíčky je také materiál, z nějž je svíčka vyrobená. Dle webu Genialne je nejčastěji použitý materiál k výrobě svíčky parafín, který špatně hoří a uvolňuje kouř, jenž je pro člověka nežádoucí. Hoří maximálně čtyřicet hodin. Vhodnou alternativou k parafínu jsou svíčky ze včelího nebo sójového vosku, které hoří dokonce až osmdesát hodin. A pokud si najdete chvilku času, můžete si doma vyrobit svíčku ze slupky mandarinky, jak jsme radili na našem webu.

Při pálení svíček byste rozhodně měli dbát také na bezpečnost a zapálenou svíčky nenechávat nikdy o samotě. Web The Washington Post varuje před ponecháním hořící svíčky před ventilátory a různými větráky. Dbát byste měli také na odstranění nečistot z vosku, mohlo by totiž velmi snadno dojít k jejich vznícení. Manipulujte pak jen se svíčkou, která je naprosto vychladlá a nehrozí žádné popálení.

Jak často zapalujete svíčky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články