Kuchyňské utěrky jako nové: V hrnci s vařící vodou zmizí zašlost, odolné skvrny i hluboko ukryté bakterie

Klasické látkové utěrky jsou nezbytným pomocníkem každé hospodyňky. Utírá se do nich umyté nádobí nebo ruce od nečistot při přípravě pokrmů.

Praní kuchyňských utěrek i Zdroj fotografie: iStock
                   

I když jsou v kurzu jednorázové papírové ručníky, bez klasické látkové utěrky se stejně při vaření neobejdete. Většina žen však šílí při pohledu na jejich zašlost a nespočet skvrn. Není divu. Během přípravy jídel se zákonitě zašpiní. Na tom by nic nebylo, protože se s tím počítá. Problém přichází v momentu, kdy dojde na praní. Skvrn a šedosti se někdy nezbavíte, ať se snažíte sebevíc.

Fígl, díky němuž ušetříte energie

Jen si představte tu ostudu, když k vám přijde návštěva a v kuchyni vidí pověšenou špinavou utěrku, která ke všemu nevábně zapáchá. To byste se nejraději hanbou propadli. Pokud se nemíníte za utěrky stydět a kvůli čtyřem kusům nechcete zapínat pračku, vyzkoušejte tuto osvědčenou metodu. Díky ní budou utěrky zbavené nečistot i zdraví nebezpečných látek.

Dejte sbohem skvrnám i bakteriím

Jak už bylo řečeno, kuchyňské utěrky patří k textilu, na němž se vyskytuje nejvíce patogenů. Za žádných okolností je nesmíte špinavé skladovat ani prát společně s jiným druhem prádla. Bacily, špína a mastnota se usadí do zbylého oblečení a zbydou vám oči pro pláč. Utěrky je nutné prát na vysokou teplotu, proto je na třicítku rozhodně nevydezinfikujete. Navíc by se měly prát bez aviváže.

A zase ta soda

Pokud potřebujete vyprat nebo vybělit jen 3 utěrky a nechcete kvůli tomu zapínat pračku, vyzkoušejte tuto stoprocentně účinnou metodu. Budete k ní potřebovat starý hrnec, trochu pracího prášku, 2 lžíce sody a 1 lžíci tekutého bělicího prostředku. Jestliže jsou utěrky velmi špinavé, dávku rozhodně zdvojnásobte. Již při vyváření si všimnete, jak z textilu mizí nečistoty a voda mění barvu na šedou.

Jedlá soda ve sklenici iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup práce je jednoduchý:

  • Do starého hrnce vlijte vodu a ohřejte ji.
  • Ve vřelé vodě rozmíchejte prací prášek, sodu a bělidlo.
  • Směs dokonale rozmíchejte, vložte do ní zašlé utěrky a roztok přiveďte k varu.
  • Snižte teplotu a utěrky ve vodě povařte cca 15 minut.
  • Vytaženou utěrku opláchněte studenou vodou, přidejte i trošku pracího prášku a látku přemáchejte klasickým způsobem, díky čemuž se zbavíte posledních nečistot.
  • Po opláchnutí utěrku vyždímejte a nechte volně uschnout na vzduchu.

Jak se staráte o utěrky vy?

Zdroj: PopSugar
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články