Vyvarujte se zbytečných chyb, které vedou ke zničení prádla
adbz.cz » Hobby » 9 chyb při praní, které ničí oblečení: Přehnané množství aviváže, použití změkčovače vody či bělidla

9 chyb při praní, které ničí oblečení: Přehnané množství aviváže, použití změkčovače vody či bělidla

Praní prádla se zdá být velmi jednoduchou záležitostí. Vyvarujte se při této činnosti následujících chyb, jedině tak vám prádlo vydrží v perfektním stavu.

domaci avivaz pracka
Zdroj fotografie: iStock

Pračka velmi usnadňuje každodenní život, a především šetří čas. Většina lidí si bez ní už neumí svou domácnost představit. Oblečení sice nevydrží na věčné časy, jeho životnost je ale možné výrazně prodloužit. Správný způsob praní je stěžejní, stejně tak můžete oblíbeným kouskům oblečení prodloužit dobu použitelnosti pomocí několika dalších faktorů. Kterých chyb je dobré se vyvarovat, aby se prádlo neničilo?

Zbytečné chyby ničí oblečení

Pravidla se musí dodržovat a platí to i v případě tak triviální věci, jakou je praní prádla. Vyhněte se následujícím chybám, a oblečení si zachová svou kvalitu po mnohem delší dobu.

Teplota vody je důležitá

Každý kus oblečení je označen štítkem, na kterém je mimo jiné i doporučená teplota praní. Tato teplota by měla být dodržena při každém praní. Jednotlivé druhy látek reagují na různé teploty jiným způsobem a respektování doporučujících etiket vede k udržení kvality oblečení. Zachová si tak svou barvu, pružnost a tvar. Velmi znečištěné oblečení je vhodné prát na vyšší teplotu, která prádlo také dezinfikuje.

Štítek na oblečení
Zdroj fotografie: Uživatel FlickreviewR / Creative Commons / CC BY-SA
Každý kus oblečení obsahuje štítek s doporučeným zacházením

Znečištěné oblečení zanese pračku

Pokud je oblečení velmi špinavé, rozhodně jej před samotným praním nechte odmočit. Špína se tak neuvolní do bubnu pračky a nehrozí její zanesení. Některé skvrny jdou ale i přes veškerou snahu jen těžko odstranit. Častým problémem jsou skvrny od potu, a to především v podpaží. S tím pomůže citronová šťáva. Velmi špatně se zbavuje skvrn od červeného vína. Zkuste použít jedlou sodu, sůl, ocet či teplou sprchu.

Změkčovač vody usnadní práci

Použití změkčovače vody přináší mnoho pozitiv. Snižuje tvrdost vody, která trápí mnoho domácností, váže na sebe nečistoty z prádla a snižuje spotřebu klasického pracího prostředku. Také brání usazení sedimentu v pračce a na oblečení a navrací mu tak původní barvy.

Adekvátní množství pracího prostředku a aviváže

Ne nadarmo je vždy součástí pracího prostředku i odměrka. Ta udává ideální množství, které by mělo být použito. Přemíra aviváže a pracího prostředku vede k jeho usazování v nádrži, vzniku plísní a nepříjemnému zápachu. Náhradou aviváže může být například rýžová voda, která prádlo dokonale změkčí a zanechá jej voňavé.

Spodní prádlo perte ručně

Některé kousky šatníku vyžadují opravdu specifickou péči. Týká se to především spodního prádla a plavek, které se vyplatí prát ručně. Toto oblečení je vyrobeno z jemných tkanin a časté praní v pračce vede k jeho zničení, ztrátě zářivosti barev a tvaru. Naopak punčocháče lze prát v pračce, a to otočené naruby, s použitím jemného pracího prostředku a na nízkou teplotu a otáčky. Pro úplnou jistotu je můžete vložit i do speciální síťky na praní prádla.

Kalhotky pověšené na šňůře
Zdroj fotografie: Pexels
Spodní prádlo vyžaduje šetrné praní

Pozor na výběr bělidla

Vybělit prádlo je někdy zkrátka nutné. Buďte ale obezřetní při výběru toho správného bělidla. Ta s vysokým obsahem chloru sice efektivně odstraní skvrny a prádlo vybělí, jejich časté používání ale vede ke změně struktury tkaniny a jejímu rychlému znehodnocení.

Džíny neperte příliš často

Sami výrobci džín varují, že příliš časté praní znehodnocuje látku, která se pak rychleji opotřebovává. Mezi praními udržujte interval 2–4 měsíců, a to obzvláště u džín tmavé barvy.

Žena v tmavých džínách a bílých teniskách
Zdroj fotografie: Piqsels
Tmavé džíny není nutné prát často

Čistota pračky je stejně důležitá

Aby bylo praní efektivní, musí být i pračka dokonale čistá. Po každém cyklu ji nechte odvětrat, zásobník na prací prostředek vytřete do sucha a jednou měsíčně nechte jet pračku naprázdno na vysokou teplotu a do bubnu nalijte ocet.

Sušičku používejte minimálně

I správné sušení prádla je důležité. Vždy jej po vytažení z pračky protřepejte. Sušičku se snažte využívat jen málo, prádlo se poté hůř žehlí.