Výjimečně chutné kuře jako z michelinské restaurace: 1 krok v přípravě je rozhodující, takhle bude křehké a šťavnaté zároveň
Smažené kuře je jedno z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších jídel na celém světě. Jakmile lidé narazí na skutečně dobře udělané, které příjemně voní, obvykle neodolají.
Ani jeho výroba doma není příliš obtížná, pokud se držíte správného receptu a provedete ho dostatečně zkušeně. Výsledek se v takových případech dá servírovat jak horký a čerstvě udělaný, tak jako jídlo za studena. Prakticky každý řetězec rychlého občerstvení má nějakou formu kuřete jako trvalou položku na svém menu. A domácí příprava je o dost jednodušší, než byste si možná mysleli. Jak ho ale udělat skutečně výjimečným?
Jakou roli hraje vnitřek?
Kuřecí maso, zejména prsa, mohou být dle Skilleta sama o sobě lehce nevýrazná. Vyžadují proto trochu agresivnější způsob kořenění. Prakticky to znamená, že maso nestačí okořenit jen lehce zvenku, musíte přísady dostat také dovnitř a pod kůži. Ať už preferujete marinádu suchou nebo mokrou, nechte maso s kořením odstát. Jestli vás netlačí čas, nechte kuře před samotným pečením klidně 24 hodin odpočinout, aby se všechny složky „spřátelily“.
Výhodou mokrých marinád je, že díky svému složení bezpečně naplní i vnitřek kuřete. Máte-li marinádu hustší a například s jogurtem, potřete kuře zevnitř i zvenku solí. Pak nechte odstát asi půl hodiny.
Spojení kuřete, másla a chuti
U mokrých marinád tohle nehraje tolik roli, pokud jste jen kořenili nasucho, určitě na to nezapomeňte. Pod kůži kuřete dejte trochu másla. Jen trochu osolené stačí, pro další vylepšení ho můžete také okořenit. Kůže kuřete je totiž určitým chuťovým štítem, který spolehlivě zabrání připálení koření, a tedy ztrátě veškerých vůní. Klidně ozkoušejte použití celých listů koření. Kořeněné máslo je ale lepší, protože chuť rozprostře rovnoměrně.
Vstupním bodem pro koření je dutina kuřete. Ideálně sem přidejte dřevité bylinky, případně polovinu citronu. Budete-li kuře připravovat v celku, může se vám vyplatit i kořenová zelenina ze zahrádky. Zvenku trochu posolte (pozor, nepřehánějte to), pak vložte do trouby. Kuřecí prsa pečte do té doby, dokud jejich vnitřní teplota nedosáhne 68 stupňů Celsia. U stehen počkejte na 74 stupňů. Pak je nechte asi 10 minut odpočinout, následně nakrájejte a podávejte.
A co jste možná nevěděli…
Fritované kuře bylo vynalezeno ve Skotsku, zbytek světa tuto drůbež většinou pekl nebo vařil. Toto jídlo pak bylo převzato ve Spojených státech. Před 2. světovou válkou se jednalo o jídlo pro zvláštní příležitosti nebo na svátky. Bylo to kvůli relativní vzácnosti jarních kuřat a také náročnosti na tuk. Roli hrála také delší doba přípravy, ačkoli se občas vyskytlo i na menu v restauracích. Za jeho růstem k popularitě stálo překvapivě otroctví a separace.
Otroci totiž měli povoleno chovat kuřata, takže příprava tohoto masa se postupně stala celkem běžnou. Mnoho restaurací bylo také černochům uzavřeno a ještě před érou lednic se takto připravené kuře dalo snadno nosit s sebou. Většina kuřat, která dnes najdete v obchodech, jsou brojleři. Ti byli speciálně vyšlechtěni na to, aby se hodili na všechny typy vaření. Starší ptáci jsou totiž tužší a vyžadují velmi dlouhé vaření za nižších teplot.