Odmítal platit vysokou cenu za elektřinu. Díky generátoru, který si vymyslel sám, ušetřil už nejmíň 500 000 Kč
Tento muž měl již plné zuby obrovských částek za elektřinu a neustálých výpadků, a tak si postavil zcela soběstačný dům. Systém navrhl sám.
Obsah článku
Před výstavbou jakékoliv moderní stavby je v současné době třeba myslet na spoustu věcí, a to včetně alternativních zdrojů energie. Mnoho lidí si však přesto myslí, že se tyto systémy používají pouze v zahraničí a že do České republiky ještě nedorazily – opak je ovšem pravdou. Skvělým příkladem je toho inženýr Nikolaj Driga, kterého již nebavilo trpět výpadky proudu a platit obrovské účty za elektřinu. Rozhodl se proto, že si postaví zcela soběstačný dům, a nyní sdílí vše, co ho to stálo.
Solární panely a větrný generátor
Inženýra Nikolaje Driga už nebavilo trpět výpadky proudu a platit za celkovou spotřebu energie obrovské částky. Proto vymyslel způsob, jak sám vyrábět alternativní energii – jeho dům tak není napojen na žádné komerční sítě. Nyní se muž rozhodl, že se podělí o své neocenitelné zkušenosti s každým, kdo má zájem. Řekl také, kolik peněz ho jeho stavba ve výsledku stála.
Když Nikolaj před pěti lety stavěl dům, chtěla po něm obec hodně peněz za elektrické vedení, a to zhruba 550 000 až 750 000 korun. To pro něj však bylo hodně peněz, a proto se rozhodl najít si alternativní zdroj energie: obyčejné solární panely a větrný generátor. Celý systém vybudoval díky svým znalostem sám a vyšlo ho to na zhruba 130 000 Kč, což je několikanásobně méně, než požadoval energetický sektor.
Vše, co muž potřeboval pro výrobu systému
Většina energie pochází z 18 solárních panelů o výkonu 4 kW, které Nikolaj umístil na střechu svého domu. Dalších 1,5 kilowattu pak vyrábí větrná turbína. Elektřiny je zde dostatek, a to 300 až 400 kilowatthodin měsíčně v zimě a až 1 000 kilowatthodin během slunečného léta (během zimy je málo slunečního svitu, a proto musí Nikolaj používat elektrické spotřebiče opatrně). Nejvíce v domě pak používá rychlovarnou konvici a lednici, která musí být zapnutá pořád (rychlovarná konvice má spotřebu pouze 2 kilowatty při každém použití).
Nikolajův napájecí systém byl navržen z dvou větrných turbín po 1,5 kW, dvou regulátorů větrných turbín, 8 baterií, 18 solárních panelů po 150 W a 230 W, řídicí jednotky solárních panelů, střídače o výkonu 6 kW a kotle, který pomáhá vytápět dům. K jeho provozu majitel kupuje pilinové pelety (vyžaduje totiž spotřebu 60 wattů). Oběhové čerpadlo pak potřebuje ke svému provozu dalších 35–40 wattů energie.
Cena vlastního generátoru je mnohem výhodnější
Nikolaj říká, že ačkoliv se v dnešní době poměrně hodně zdražuje, cena komponentů pro konstrukci napájecího systému zůstává poměrně stejná (před pěti lety byly samozřejmě mnohem levnější). Všechny komponenty lze však zakoupit i dnes, ovšem je důležité, abyste si spočítali veškeré nákupní ceny a srovnali je s potenciálními výdaji za elektřinu z dlouhodobého hlediska. Se vší pravděpodobností vás však vyjde mnohem levněji vyrobit si svůj vlastní domácí generátor.
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď