Čím hnojit hrášek, aby rostly velké a sladké lusky: Nálev z popela

Nenáročný hrášek patří k nejjednodušším plodinám, které můžete na zahradě pěstovat. Pokud první lusky nejsou podle vašich představ, do konce června máte čas na nápravu.

Ruka s luskem hrášku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sezóna zahrádkářů je v plném proudu. A přestože okrasných zahrad přibývá, těch ovocných a zeleninových je drtivá většina. Málokdo totiž odolá pokušení radovat se z vlastních výpěstků a bohaté úrody. Jednou z vděčných rostlin, které hravě zvládne vypěstovat i nejméně zkušený zahrádkář, je hrášek. Nenáročná rostlina potřebuje opravdu jen minimální péči. A nadšení, když se objeví svěže zelené lusky se sladkými kuličkami, je k nezaplacení. Někdy ale nemusí chutnat, jak jste si vysnili.

Nenáročný hrášek stačí jen zalévat

Hrášek můžete prakticky vysévat přímo na záhon až do konce července. Je ale dobré s tím začít už od druhé půlky března. V dobrých podmínkách začne během dvou týdnů klíčit. Když ho vysejete ve dvoutýdenních intervalech, prodloužíte sklizeň. Pokud oblíbenou luštěninu nebudete pěstovat v přemokřené nebo naopak příliš suché půdě, která hrachu nesvědčí, máte jistotu, že se úrody dočkáte. Vzešlé rostlinky jsou také otužilé. Dokonce snáší i mírný mráz.

Vypěstovat hrášek je snadné. Stačí ho pravidelně zalévat, aby lusky byly šťavnaté, občas záhon zbavit plevelu a okopat ho. V podstatě nepotřebuje ani žádné přihnojování. Stačí, když mu poskytnete nějakou oporu. Může šplhat třeba po plotě nebo mu můžete vyrobit jednoduchou odporu tím, že zapíchnete po stranách záhonu dvě laťky a mezi ně natáhnete provázek, po kterém se rostlinky budou plazit. Dá se pěstovat na záhonu společně třeba s ředkvičkami, salátem nebo mrkví.

Hnojivo vás nebude stát ani korunu

Jakmile sklidíte první lusky a budete mít pocit, že nejsou podle vašich představ, vše se dá ještě napravit. Hrášek může být například příliš malý a vůbec nemusí chutnat sladce a svěže. Právě teď je ta ideální doba se rostlinám trochu věnovat. Stačí, když do konce června půdu trochu přihnojíte. Přestože to může znít nepravděpodobně, tak vězte, že výsledkem vaší snahy bude větší, šťavnatější a sladší hrášek.

Hrášek a lusky iZdroj fotografie: Pixabay

Během června už rostliny nepotřebují, aby půda obsahovala příliš dusíku. Co jim ale vysloveně vyhovuje je hořčík a potaš, neboli uhličitan draselný. Existuje jednoduchý a levný způsob, jak tyto blahodárné látky hrášku můžete dodat. Zapomeňte na chemická hnojiva z obchodu. Efektivnějším hnojivem je popel ze dřeva. Když ho použijete při výsadbě, můžete ho jen rozprášit na záhon. Pokud ale hrášek už bohatě roste, chce to nálev z popela.

Namíchejte nálev jen z popela a vody

Roztok snadno namícháte. Stačí mít po ruce popel. Opravdu ale musí jít výhradně o nespálené zbytky polen, dřevěných pelet či briket, kterými topíte v kamnech, krbu nebo ve venkovním ohništi. K výrobě nálevu ještě budete potřebovat horkou vodu. Příprava je banálně jednoduchá. Stačí, když popel zalijete horkou vodou v poměru 1:2 a necháte ho 48 hodin louhovat. Pak tekutinu scedíte a můžete jí rovnou půdu, kde roste hrášek, zalít.

Jaké triky používáte při pěstování hrášku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články