„Sousedi“, kteří dopomůžou k maximální úrodě jahod: Skvělou volbou je červená řepa či hrášek

Správně zvolené sousedící rostliny si mohou být velmi prospěšné. Vzájemně se obohatí o potřebné živiny nebo ochrání před útokem škodlivého hmyzu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Abyste si v létě mohli vychutnat bohatou úrodu jahod, osázejte jejich záhon těmi nejlepšími sousedy. Takto je ochráníte před škůdci a podpoříte jejich zdraví i růst. Za tuto společnost vám jahody rozhodně poděkují. Naopak se snažte vyhnout nevhodným kombinacím, které by je mohly oslabit. Připravte se předem a rozplánujte si rozmístění jednotlivých rostlin.

Na co si dát při pěstování pozor

Než se vůbec pustíte do samotné výsadby, měli byste zkontrolovat vlastnosti substrátu. Pomocí jednoduchých testů zjistěte pH půdy a zastoupení potřebných živin. Podloží záhonu by mělo být hlinité nebo kombinací hlíny a písku. Půdní pH by se ideálně mělo pohybovat mezi 5,5 – 6,5. Přestože jahody potřebují dostatek vody, půda rozhodně nesmí být neustále vlhká nebo podmáčená. To by mohlo způsobit zahnívání kořenů a následně i plodů.

Jahody byste nikdy neměli pěstovat na místě, kde vám rostly i v minulém roce, protože některé zdroje důležitých prvků mohou být z velké části nebo úplně vyčerpány. Neměli byste je sázet ani na místo, kde vám v předešlém roce rostly maliny, rajčata, brambory nebo okurky. Na takovém místě je velké riziko napadení kořenů houbovým onemocněním.

Nejlepší sousedé jahod

Dobře zvolenými rostlinami můžete zlepšit jejich růst i výnos. Ideálními společníky pro jahody jsou cibule, česnek, pažitka, fazole, hrášek, mrkev, ředkev, špenát nebo červená řepa. Cibule a česnek je spolehlivě ochrání před šneky a slimáky. Další druhy pak podpoří jejich růst a zajistí přísun potřebných živin. S těmito sousedy vám jahody skvěle porostou.

Čerstvé jahody iZdroj fotografie: Depositphotos

Byliny vhodné k jahodám

Kromě zeleninového záhonu můžete vedle jahod vysadit také různé byliny. Ty dokážou taktéž zahnat škodlivý hmyz, a navíc plody jahod získají mnohem lepší chuť. Bylinný záhon poblíž tohoto ovoce vytvořte ideálně z tymiánu, kmínu, petržele, koriandru, máty nebo šalvěje. Jiné druhy by mohly z půdy ubírat živiny a jahody by rostly méně, což by mělo za následek i menší a ne tak sladké plody.

Co k jahodám nesázet

Některé druhy rostlin mohou brzdit vývoj jahod. To ve výsledku způsobí mnohem menší úrodu. Vedle jahod byste rozhodně neměli sázet zelí, růžičkovou kapustu, květák, brokolici, kapustu a kedlubny. Vyhněte se také v blízkém okolí přítomnosti lesních jahod, malin nebo ostružin, které mohou jahodový záhon zarůst a rozšířit na něj různé choroby. 

Jak sázet jahody na záhon

Co sázíte vedle jahod vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství