Dovolená se letos pořádně prodraží. Ceny jsou astronomické
adbz.cz » Hobby » Dovolená v oblíbených destinacích se letos pořádně prodraží. Přehled zemí, kde mají Čechů po krk a už je tam nechtějí ani vidět

Dovolená v oblíbených destinacích se letos pořádně prodraží. Přehled zemí, kde mají Čechů po krk a už je tam nechtějí ani vidět

Masový turismus v Evropě už není výjimečným jevem – naopak, potýkají se s ním snad všechny větší metropole. A zavádí poplatky.

dovolena potapeni more
Zdroj fotografie: Česká televize

Půvab oblíbených turistických destinací s jejich bohatou historií, úchvatnou krajinou a živou kulturou je nepopiratelný. Dovolená na těchto místech se však v letošním roce výrazně prodraží. Náklady zvyšuje několik faktorů, z nichž většina má za úkol se postarat o zvládnutí nadměrného cestovního ruchu tím nejstarším možným prostředkem – přes vaše peněženky. Nedávno o tom informoval například web CNN.

Nové předpisy v Amsterodamu

Amsterodam, který je známý svými kanály, liberální kulturou a rušným nočním životem, stojí v čele těchto změn. Město totiž v poslední době zavedlo několik opatření, která se zaměřují nejen na chování turistů, ale také na to, aby místní obyvatelstvo příliš netrpělo přílivem turistů. Od ledna 2024 proto Amsterodam zpřísnil pravidla týkající se soukromých pronájmů ubytování (čímž značně omezil dostupné kapacity) a zvýšil turistickou daň ze 7 % na rekordních 12,5 % z ceny ubytování.

I Benátky přijímají opatření

Město zavedlo nové pravidlo omezující velikost turistických skupin na maximálně 25 osob, které platí od června 2024. Průvodcům je navíc zakázáno používat reproduktory a zastavovat skupiny v úzkých ulicích a na mostech. Tato nařízení se navíc podle informací z webu SmilingWay vztahují i na ostrovy Murano, Burano a Torcello.

Paříž se připravuje na olympijské hry

Metropole Francie plánuje ztrojnásobit turistickou daň vybíranou za pobyty v hotelech, penzionech a dokonce i v kempech. Očekává se, že daň, která se v současnosti pohybuje od 0,25 do 5 eur za noc v závislosti na úrovni luxusu ubytování, výrazně zvýší příjmy města, které budou reinvestovány do zlepšení veřejné dopravy.

Masový turismus je pro Evropu stále větším problémem. Není divu, že se řada měst snaží příliv návštěvníků omezovat
Zdroj fotografie: Pixabay
Masový turismus je pro Evropu stále větším problémem. Není divu, že se řada měst snaží příliv návštěvníků omezovat.

Rostoucí náklady v Barceloně

Barcelona je dalším městem, kde si turisté budou muset na svou návštěvu vyhradit vyšší rozpočet. Město totiž letos zvýšilo turistickou daň na 3,25 eura na osobu za noc a prý je v plánu i další úprava ceny (samozřejmě směrem vzhůru).