Tuhle hračku měl v devadesátkách doma každý. Teď se dá prodat za neuvěřitelných 7 000 000 Kč

Na nedávné aukci se objevila raritní herní konzole Nintendo PlayStation, kterou chtěl v devadesátkách každý. Dnes má cenu milionů korun.

i Zdroj fotografie: Mats Lindh / Creative Commons / CC BY
                   

Je už zvykem, že staré věci, které byly během dřívějších dob velmi populární, mají dnes velkou cenu. Nejde ani tak o to, že by lidi stále bavily, ale postupem času stoupá jejich hodnota, a mnozí sběratelé za ně tak zaplatí obrovské peněžní částky – a to nemluvě také o tom, že se většina z nich již neprodává, a na světě se tak nachází několik posledních kusů. To byl také dle Refresheru případ během nedávné aukce, kde se dražil Nintendo PlayStation.

Nintendo PlayStation jako vzácná rarita 

Během nedávné dražby v aukčním domě Heritage Auctions se mezi prodávanými artikly objevila raritní konzole, na kterou se těšil každý milovník počítačových her – Nintendo PlayStation. Ta měla být představena během přelomu 80. a 90. let minulého století, kdy si společnosti Nintendo a Sony podaly ruce a rozhodly se vytvořit přelomový herní systém, který by nabízel CD-ROM mechaniku a zároveň podporoval cartridge SNES. 

Firmy se však po vytvoření zkušebních kusů neshodly a Nintendo se rozhodlo pro spolupráci s Philips, tudíž k představení slibované rarity nikdy nedošlo. Na světě ale zůstal jeden kus této herní konzole, který v minulosti odkoupil mladík Terry Diebold za 1 700 Kč. Muž se však dle serveru BBC rozhodl zařízení zprovoznit a po několika letech ho vložil do aukce s vyvolávací cenou 15 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 350 000 Kč. 

Konečná cena se vyšplhala na několik milionů korun 

Konečná cena zařízení se však vyšplhala na několikanásobně větší částku, a to neuvěřitelných 360 000 dolarů – tedy víceméně 8 500 000 Kč. Mladík si tak díky svému hobby přišel na krásné peníze a kupce zároveň pochválil jeho precizní práci. Dnes se tedy jedná o jedinou konzoli svého druhu na světě a její nové výroby se pravděpodobně nedočkáme. Na webu adbz jsme také psali o telefonu z roku 2007, který vám dnes může vydělat přes milion korun.

Jakou cenu byste nabídli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články