Máte doma staré knihy? Nevyhazujte je, dostanete za ně desítky tisíc Kč
adbz.cz » Hobby » Máte doma tyto staré knihy? V žádném případě je nevyhazujte. Dostanete za ně desítky tisíc korun

Máte doma tyto staré knihy? V žádném případě je nevyhazujte. Dostanete za ně desítky tisíc korun

Některé knihy ve vaší domácnosti mohou mít cenu desítek tisíc korun. Pokud na nich uvidíte tyto specifické detaily, rozhodně je nevyhazujte.

ceske knihy
Zdroj fotografie: Lukáš Perný/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Knihovna je nedílnou součástí domácnosti a pravděpodobně každý vlastní alespoň několik svazků, které již dlouhé roky leží na poličce a akorát se na ně práší. Právě tyto poklady však mohou mít cenu desítek tisíc korun a ve světě je o ně enormní zájem. Samozřejmě je však důležité, aby obsahovaly specifické detaily, které zvyšují jejich hodnotu a činí je jedinečnými. Jednat se může dle serveru PoznatSvět například o ilustrace renomovaných autorů. 

Důležitá je především tržní hodnota 

Jedním z nejzásadnějších faktorů určujících hodnotu dané knihy je její tržní hodnota. Pokud si všimnete, že je na téměř všech webových stránkách vyprodaná a naopak je o ni na tržištích enormní zájem, pak se může jednat o velmi drahý kus. Rovněž se zaměřte na cenu, za jakou byla prodávána, a podle toho ji nabízejte dále. Můžete samozřejmě zkusit hodnotu zvýšit, protože mnozí si rádi připlatí jen proto, aby měli jistotu, že ji získají. 

Ještě větší štěstí poté budete mít, pokud jste našli nepoškozený kompletní soubor děl od známého autora. Ty mají většinou mnohem vyšší cenu než jednotlivé kusy a je o ně na internetu mnohem větší zájem – a to obzvláště v případě, že spolu s nimi vlastníte i limitované kusy. Jak poté uvádí server iReceptář, ovoce vám mohou přinést i kusy zdobené ilustracemi renomovaných umělců (například od Josefa Lady nebo Alfonse Muchy).

stare knihy
Zdroj fotografie: Pixabay
Knihy ve vaší domácnosti mohou mít vysokou tržní cenu

Stáří nemusí vždy určovat hodnotu knihy 

Ačkoli by se mohlo zdát, že stáří knihy může určovat její hodnotu, opak je většinou pravdou. Existují ovšem případy, kdy může být tento faktor k užitku, ale jedná se především o evropské prvotisky vytištěné před rokem 1500, které jsou obzvláště vzácné a vidět je lze spíše v muzeích. Za jedno takové dílo však můžete získat i několik statisíců korun. Na webu adbz jsme také psali o retro věcech, které můžete mít doma a mají obrovskou cenu.