Velká část Čechů, kteří mají zahradu, musí počítat s pokutou 500 000 Kč. Stačí jedno malé zaškobrtnutí

Máte-li zahradu, pečujte o ni, jinak riskujete nemalé pokuty. Ty se mohou vyšplhat až na několik set tisíc korun.

i Zdroj fotografie: GailSusan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahrada je pro většinu z nás radost. Ne nadarmo se o nás Češích říká, že jsme národem zahrádkářů. Nicméně zahrada je kromě radosti také starost – a to dokonce taková, která vám může přinést nemalou pokutu.

Máte zahradu? Máte povinnosti!

Zahradu mnoho z nás vnímá jako místo, kam si můžeme jít odpočinout, kde trávíme čas s rodinou nebo přáteli. Je to místo, kde nacházíme zábavu i odpočinek. Zahrada je zároveň ale také povinností, kterou péče o pozemek přináší.

Kdo má zahradu, ten zkrátka chtě nechtě musí počítat s tím, že se k vlastnímu kusu pozemku pojí určité povinnosti, které nelze přehlížet. Není se vlastně ani čemu divit, že mnoho lidí žijících ve městech bez vlastní zahrady po zahradě touží a vzápětí zjišťují, že to vlastně není tak úplně legrace.

Pokud máte zahradu, musíte na ní vykonávat alespoň základní udržovací práce. Může se totiž velmi rychle stát, že zanedbaná zahrada začne obtěžovat sousedy – například přerůstajícím plevelem nebo zápachem. A pak přichází na řadu nejen problémy, ale klidně i pořádně mastné pokuty.

Nesekáte trávu? Můžete dostat pokutu!

Určitě se shodneme na tom, že posekaná zahrada je zkrátka pastvou pro oko. Kéž by posekaná tráva vydržela déle než několik dní. Sekání totiž baví jen málokoho, nicméně je to jedna z vašich povinností, aby se z krásné zahrady nestal zpustošený kus půdy.

iZdroj fotografie: Hedwig Storch/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Věděli jste, že pokud nebudete pravidelně sekat trávu na své zahradě a soused si na vás začne stěžovat, může vám být udělena pokuta ve výši až 100 000 Kč? Informuje o tom web TN.

Pozor na pálení

Už jste někdy na své zahradě něco pálili? Třeba starou trávu? I tady byste se měli mít na pozoru. Málokdo si uvědomuje, že pokud budete na své zahradě spalovat třeba takové listí, které patří do kompostu nebo do sběrného dvora, můžete za takový prohřešek zaplatit pokutu až 150 000 Kč, píše web Dům a zahrada.

Pálení odpadů je upraveno zákonem č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší. Tento zákon stanovuje, že v otevřených ohništích nebo zahradních krbech či v otevřených grilovacích zařízeních můžete spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, plynná paliva určená výrobcem nebo suché rostlinné materiály. Za pálení trávy a jiných porostů vám pak může být udělena sankce ve výši až 500 000 Kč.

Věděli jste o možnosti dostat pokutu za nesekání trávy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články