V domě o ploše pouhých 20 m² se vyspí až 5 osob: Náklady minimální
adbz.cz » Rodinné domy » Chtěli velkou zahradu, a tak se rozhodli pro stavbu domu o ploše pouhých 20 m²: V promyšleném prostoru se vyspí až 5 osob

Chtěli velkou zahradu, a tak se rozhodli pro stavbu domu o ploše pouhých 20 m²: V promyšleném prostoru se vyspí až 5 osob

Dali přednost venkovnímu prostoru před tím vnitřním a rozhodli se pro malou stavbu. Přesto je tento domek vyřešen a vybaven tak, že se v něm pohodlně vyspí i 5 osob.

malý domek
Zdroj fotografie: Tiskové materiály arba, fotograf Jérémie Léon

Architekti společnosti Arba dostali za úkol vymyslet stavbu s respektem k původní rozsáhlé zahradě. Poblíž moře si tak rodina vychutnává soukromí obytného domu, přestože je jeho rozloha pouhých 20 m2. Díky šikovnému uspořádání a vybavení však poskytuje potřebné zázemí s útulnou a velmi příjemnou atmosférou.

Funkčně uspořádaný celek

Díky nápaditosti a mnohaletým zkušenostem projektantů se podařilo i na tak malém prostoru vybudovat rodinné zázemí. V domku se tak nachází jídelna spojená s kuchyní i obývací místností, příďové okno, ze kterého si majitelé vychutnávají pohled na moře, koupelnu včetně toalety, vybavenou a plně funkční kuchyň, dostatek úložného prostoru i místa na spaní.

Propojení exteriéru s interiérem

Hlavní dominantou je především pozemek, který rodina chtěla v co největší míře zachovat. Proto je s ním propojen i celý dům. Jednotlivá posuvná okna mizí ve fasádě a otevírají tak z obou stran dům okolnímu prostoru. Střecha velmi velkoryse přesahuje obvod stavby, čímž dává vzniknout terase s dechberoucím výhledem do přilehlé krajiny.

malý domek
Zdroj fotografie: Tiskové materiály arba, fotograf Jérémie Léon

Dům ladí se zahradou

Materiály i paleta barev v exteriéru i interiéru byly pečlivě zvoleny tak, aby co nejvíc zapadaly do celého konceptu zahrady. Pro rodinu je vztah s přírodou velmi důležitý, proto je dán důraz především na přírodní materiály a kontrastní přírodní tóny, které svou kombinací vytváří útulný a teplý domov pro celou rodinu i jeho další návštěvníky.

Život v malém domku

Přestože se může zdát život na tak malé ploše obtížný, ve skutečnosti přináší mnoho výhod. Kromě toho, že zde není prostor na hromadění nepotřebných věcí, což znamená snazší a rychlejší úklid, je také energeticky mnohem méně náročný. Jeho vytápění oproti klasickému rodinnému domu je rychlejší i levnější. Členové rodiny jsou v něm také více pohromadě a ve větší míře si užívají společně strávené chvíle.

Architekti:Arba
Jean-Baptiste Barache, Sihem Lamine, Pierre Gourvennec
Realizace:2018
Lokalita:Longueil, Francie