Malý dům s hudebním studiem za pouhých 550 000 korun | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Hudebník nechtěl platit nájem, tak si postavil malý dům s vlastním studiem. Stavba jej vyšla na pouhých 550 000 korun

Hudebník nechtěl platit nájem, tak si postavil malý dům s vlastním studiem. Stavba jej vyšla na pouhých 550 000 korun

Tento hudebník byl již unavený z placení předraženého nájmu za svůj byt, a tak se rozhodl postavit si vlastní dům o rozloze pouhých 17m².

dum zvenku
Zdroj fotografie: S vědomím Nick Soave

Nick Soave je hudebník a stavební inspektor, který byl již unavený z placení přemrštěných částek za svůj malý byt v Denveru, a tak se rozhodl postavit si vlastní malý dům o rozloze pouhých 17 metrů čtverečních. Nešlo pouze o nájem, ale také o neustále rostoucí účty za elektřinu a další nezbytnosti pro jeho každodenní fungování. S využitím svých stavebních schopností a několika návodů z YouTube se proto vrhnul do stavby a svůj nový domov si postavil v přepočtu za pouhých 550 000 korun. 

Předražené účty versus vlastní bydlení

Když stál Nick před dilematem, zda dál platit šílené částky za obývání bytu, který ve skutečnosti ani není jeho, nebo si raději zkusit postavit vlastní malý dům a žít jednodušší život bez přemrštěných účtů, netrvalo dlouho, aby se rozhodl pro druhou možnost. Inspektor a zároveň hudebník si záhy začal studovat informace z webových stránek stavitelů malých domů, návody na YouTube a příběhy těch, kteří se již vydali cestou stavby svépomocí, jako to chtěl udělat on. 

Nick chtěl ovšem velmi malý domek, jehož rozloha by nepřevyšovala 17 m² a který by byl postaven jak z nových, tak i recyklovaných materiálů. Svůj původní byt už obývat nechtěl, protože byl příliš drahý a také proto, že byl přesvědčen, že pokud je prostor dobře navržen, nemusí být obrovský, aby se v něm dalo normálně žít. Netrvalo dlouho a mladík opustil svůj denverský byt, kde nájemné každým rokem nebezpečně rostlo, a vydal se raději na dobrodružnou cestu.

Kuchyň a hudba prioritou 

Nick chtěl při stavbě svého dobu použít co nejkvalitnější materiály z místních podniků, ideálně takové, jež byly dříve recyklovány. Nakonec pro svou stavbu zakoupil 50 % materiálů z místních podniků, 40 % recyklovaných nebo zachráněných a 10 % zakoupil jako zcela nové v komerčních obchodech. Při stavbě mu samozřejmě hodně pomohlo to, že je stavební inspektor, ovšem mladík se soustředil spíše na svou prioritu, kterou byla hudba. Postavil si tedy malé hudební studio a dále věnoval velkou pozornost také kuchyni 

lednicka muz
Zdroj fotografie: S vědomím Nick Soave

Nick říká, že hudba a kuchyně jsou pro něj to nejdůležitější, a proto jejich výstavbě dával přednost před ostatními místnostmi – pro svůj malý dům měl přeci jen k dispozici plochu pouze 17 metrů čtverečních. Své obydlí chtěl mít v klasickém stylu, tedy s vnějším dřevěným obložením a okny instalovanými po obvodu domu. Uvnitř si můžete všimnout také důmyslného úložného prostoru, který mu poskytuje spoustu místa k uskladnění věcí, včetně místa pro ledničku. Naproti skladovací jednotce se nachází schodiště vedoucí do mezipatra. 

Neuvěřitelně nízká cena 

Můžete si také všimnout, že Nick přeměnil celou spodní část schodiště na úložný prostor, aby ušetřil co nejvíce místa. V patře se pak nachází prostor na spaní a jeho relaxační zóna, kde má malé hudební studio pro oddych po náročném dni – podle jeho slov jde o takový tajný koutek. Celé stavení vyšlo mladíka na pouhých 550 000 korun, což je neuvěřitelně malá částka na současné poměry cen nemovitostí. Níže se můžete podívat na celou prohlídku domu: