Zabraňte tomu, aby se džíny vytahaly. Je to snadné
adbz.cz » Hobby » Jak zabránit tomu, aby se džíny vytahaly: Prát by se měly minimálně a naruby, do skříně nesmí na ramínku

Jak zabránit tomu, aby se džíny vytahaly: Prát by se měly minimálně a naruby, do skříně nesmí na ramínku

Když se vyvarujete několika chyb, které při údržbě džínů dělá téměř každý, můžete oblékat dokonale padnoucí kalhoty mnohem delší dobu.

Praní džín v ruce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Džíny jsou základem každého šatníku. Lidé napříč generacemi je mají v oblibě už více než sto let a z módy prostě nevycházejí. Ikonický denim ale perfektně padne, když jsou kalhoty nové. Během používání však má tendenci se natahovat a džíny pak začnou být povadlé v problémových partiích kolem břicha, stehen nebo u kolen. Vliv na jejich stav má i praní, sušení nebo skladování.

Stačí se držet osvědčených rad

Pokud budete o džíny správně pečovat, zachovají si svůj dokonale padnoucí tvar co nejdéle. Snáz to půjde s materiálem, který je sice topornější, ale díky vyššímu obsahu bavlny vydrží víc. Populární skinny jsou díky velké elasticitě velmi příjemné, ale více podléhají nechtěnému roztahování. Když se ovšem budete držet těchto šesti rad, můžete podstatně oddálit rychlé opotřebení a vytahání svých kalhot.

1) Osvěžení

Častým praním se poškozují vlákna tkaniny, takže džíny postupně přestávají držet svůj tvar. Vyprat byste je měli až ve chvíli, kdy jsou opravdu špinavé. Pokud nejsou, ale máte pocit, že potřebují „osvěžit“, pomůže vám malá vychytávka. Naplňte láhev s rozprašovačem v poměru 1 : 1 vodou a vodkou a roztok na džínovinu nastříkejte. Pak nechte kalhoty uschnout a nakonec je dejte přes noc do mrazáku. Bakterie i zápach zmizí.

2) Praní

Jakmile džíny nedrží svůj tvar a jsou kolem kolen a pasu vytahané, bylo by chybou vyprat je v teplé vodě. Můžete je dát do pračky, nebo je vyprat v ruce, ale voda musí být studená. Obraťte je naruby a s malým množstvím pracího prostředku je v ruce vydrhněte, případně je vložte do pračky a nastavte šetrný režim. Po usušení je dobré džíny vyžehlit.

Žena má velké džíny
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Sušení

Pokud si džíny mají co nejdéle zachovat svůj původní tvar, nenechávejte je schnout v sušičce. Nejlepší je nechat je plápolat na čerstvém vzduchu. Na šňůru je pověste obrácené naruby, protože by kvůli působení slunečních paprsků mohly vyblednout.

4) Skladování

Do skříně by se dříny měly vkládat složené. Když je zavěsíte na ramínko, nevědomky tak podporujete jejich natahování.

5) Nošení

Jakmile se chystáte do práce nebo do školy, kde dlouhé hodiny sedět, zvolte džíny volnějšího střihu. Vyhnete se tomu, že budete mít vytlačená kolena. Jestliže holdujete úzkým střihům, vyberte si modely ze strečové tkaniny.

Džíny v obchodě
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Výběr

Při nákupu džínových kalhot se snažte vybírat modely s malým podílem spandexu nebo elastanu. I po delším sezení se jim vrátí původní tvar. Už při nákupu můžete snadno zjistit, jak rychle se po vytažení smrští. Stačí, když kalhoty obléknete a na minutu se posadíte na zem. Když pak vstanete, okamžitě uvidíte, zda kalhoty u kolen povolily, nebo se snadno vrátily do původního stavu.