Velký byt, nebo malý dům? Mladý pár přišel s geniálním řešením, které inspiruje řadu Čechů

Malé domky pomalu, ale jistě vytlačují v zahraničí dříve milované bungalovy. Zjistěte, jaké je jejich kouzlo a proč byste si měli jeden postavit také.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Wind River Tiny Homes
                   

O současné bytové krizi bylo již řečeno mnohé. Její příčiny a možná řešení jak z ní ven, probírá široká veřejnost i odborníci. Pokud nejste ochotní si na vlastní bydlení nějaký ten rok počkat a mezitím si našetřit dostatek vlastních finančních zdrojů, měli byste se nejspíš zamyslet nad nějakou alternativou vašeho vysněného bydlení. Malé domky jsou vcelku levné a zejména pro mladší generaci jsou skvělým startovacím řešením. To ilustruje i příběh Brittany a Travise.

Za stavbou domku byl sen o vlastním bydlení

Když v roce 2015 poskytovali Brittany a Travis rozhovor, ve kterém se dělili o své zkušenosti s životem v malém domku, pravděpodobně netušili, že se z tohoto typu bydlení do několika let stane doslova celosvětový fenomén. Ačkoliv si mnozí z vás jistě nedovedou představit život na tak malém prostoru, leckdy je to jediná cesta, jak vlastní bydlení získat. V momentě, kdy se Brittany s Travisem začali bavit o vlastním bydlení, hrály finance velkou roli v jejich rozhodování.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Wind River Tiny Homes
Kuchyně a obývací pokoj jsou propojené do jednoho prostoru, který je opticky oddělen stolkem a žebříkem

Oba z manželů měli studentské půjčky, pořídili si automobil a nedokázali si představit, že platí ještě vysokou hypotéku. Rozhodli se proto pro stavbu malého domku (v angličtině tiny house), který byli schopni splatit během několika měsíců. Manželé tak své dluhy umořili ještě před dosažením třicátých narozenin, což jim dalo obrovskou svobodu. Peníze ušetřené za nájemné a splátky investovali do cestování, do svých koníčků a společně stráveného času.

Jejich život je mnohem bohatší a naplněnější

Je to právě absence dluhů, kterou mladí manželé považují za největší výhodu bydlení v malém domku. (Stavba a vybavení je stály v přepočtu asi 1 milion Kč.) Jedním dechem dodávají, že díky absenci přebytečného prostoru mají všechny své věci uložené stále na stejném místě, takže jakákoliv příprava, balení či úklid, jsou mnohem rychlejší a efektivnější. Uvědomují si, kolik času jim malý domek pomohl ušetřit a i přes to, že se zpočátku bydlení na malém prostoru báli, neměnili by.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Wind River Tiny Homes
Patrové řešení domku poskytuje majitelům dostatek prostoru a komfortu

Navíc, pokud by se podlahová plocha tohoto domku měla přepočíst na podlahovou plochu bytu, zjistili byste, že je téměř shodná. K domku náleží i malá zeleninová zahrádka, kde Travis s Brittany tráví spoustu času i díky možnosti posezení. Čas tráví manželé rádi i uvnitř domku, jehož interiér si navrhli sami. Nábytek, který se v domku nachází, je upravený na míru, aby se zajistilo maximální využití nabízeného prostoru. Nábytek je vyrobený především z dubového dřeva, které se vyznačuje vysokou odolností.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Wind River Tiny Homes
Koupelna i toaleta mají minimální nároky na prostor. V domě je řada úložných prostor

Veškerý dřevěný materiál použitý na stavbu domu je cedrové dřevo. To se vyznačuje vysokou objemovou stálostí a odolností vůči škůdcům a plísním. Použití těchto druhů dřevin (dubu a cedru) se tedy zdá jako dobrá volba, pokud manželé neplánují brzkou obměnu zařízení interiéru. Asi nejmenšími prostory jsou toaleta a koupelna, naopak ložnice zaujímá velkorysou plochu patra domku. Dokážete si představit, že byste v malém domku žili?

Zdroj: Tiny House Talk

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články