Máte hypotéku? Stát rozhodl, že za to budete platit peníze. A ne málo

Pokud máte svou nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem, měli byste se seznámit se změnami, které se chystají od roku 2024. Budou vás stát nemalé peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předčasné splacení hypotečního úvěru je běžně využívaným způsobem, jak se co nejdříve zbavit dluhu u dané bankovní společnosti. Skoro polovina klientů bank tuto možnost s oblibou využívá a další se na to chystají. Od roku 2024 však podle webu Peníze vstoupí v platnost nová novela zákona o spotřebitelském úvěru, která umožní bankám účtovat si za předčasné splacení mnohem vyšší poplatek.

Jak se změní poplatek za předčasné splacení

Poplatek za předčasné splacení hypotečního úvěru se nevyhne nikomu, kdo se rozhodne zbývající částku doplatit před koncem fixace. Tento poplatek má představovat náhradu účelně vynaložených výdajů, které jim tímto splacením vzniknou. Z původních několika stovek korun, se tak jeho výše může u některých úvěrů vyšplhat až do desetitisíců. Možná proto stále více lidí dává přednost netradičnímu stylu bydlení, jako v případě malého domku, o němž jsme psali už dříve na adbz. Ten si majitel postavil zcela bez hypotéky.

Horní hranice poplatku

I když se tato skutečnost zdá na první pohled dosti dramatická, ve skutečnosti si však banky nebudou moci účtovat poplatek vyšší než 1 % ze splacené částky. Konkrétně se má pak podle schválené novely jednat o 0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok, který zbývá do konce fixačního období. Maximálně však ono 1 % z předčasně splacené částky.

model domku, peníze iZdroj fotografie: Freepik
Schválená novela zákona o spotřebitelském úvěru zavede poplatek za předčasné splacení hypotečního úvěru

Různé možnosti umožňují úvěr i nadále splatit zdarma

Stávající možnosti, kdy mohou klienti banky zdarma předčasně splatit jistinu vázanou k hypotečnímu úvěru, budou nově ještě více rozšířeny. Kromě konce fixačního období nebo v případě sociálně či zdravotně citlivé situace mají spotřebitelé další možnosti bezplatného předčasného splacení. Nově tak mohou učinit při prodeji nemovitosti nebo vypořádání společného jmění manželů při rozvodovém řízení, jak potvrzuje i web ČT24.

Odkdy začne novela platit

Schválená novela vstoupí v platnost podle předpokladů nejspíš v září roku 2024. Změny, které s sebou přináší, pak budou platné jak pro nově uzavřené smlouvy, tak i ty stávající. Avšak v jejich případě až od nového fixačního období. Jsem přesvědčená, že ani tak zájem o předčasné splacení hypotéky výrazně neklesne. To potvrzuje i náš čtenář Jan T. z Vlašimi: „Za ten pocit volnosti a svobody snad i ten poplatek stojí, než každý měsíc pokračovat ve splátkách.“

Co si o poplatku za předčasné splacení hypotéky myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články