Zahrádkáři ověřený přírodní způsob boje se škůdci ochrání rostliny před plísněmi a chorobami. Efektivně a bez chemie

Každý pěstitel se snaží ze všech sil chránit svoje rostliny před infekcemi, houbami a různými chorobami. „Červí kolonie“ patří k tomu nejhoršímu, co je může potkat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Žádná rostlina není zcela v bezpečí, na každé z nich se totiž může objevit bílá stopa, která z dálky připomíná rozsypanou mouku. Vypadá neškodně, ale jde o shluk hmyzu, který se velmi rychle šíří. Proto je důležitá nejen prevence v podobě výrazného snížení teploty v místnosti po dobu vývojového cyklu trvajícího 45 dní, ale i velmi rychlý zásah, aby choroba nestihla nenávratně poničit i další rostliny.

Preventivní opatření jsou základ

Ve chvíli, kdy už jsou rostliny napadené a choroba je viditelná na listech, stoncích a květech, je velice náročné se škůdců zbavit. Proto je třeba pravidelně kontrolovat celé tělo rostliny, prohledávat nepřístupná místa, otírat listy a odstraňovat odumřelé a suché části. Škůdci nemají rádi vlhkost a vyhledávají suchou půdu. Dostatečná zálivka je může alespoň dočasně od napadení rostliny odrazovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tři triky pro boj se škůdci

V případě, že se škůdci ještě nestihli rozšířit, je vhodné je zkusit zlikvidovat přírodními prostředky, které nejsou tak agresivní k samotným květinám. Choroby jsou často k umělým přípravkům a chemikáliím imunní a na postřiky a emulze nereagují. Běžně dostupné prostředky a mimo jiné i silice obsažené v česneku škůdci nesnáší. Boj pomocí přírodních prostředků je pro květiny vždycky lepší než umělé sloučeniny.

iZdroj fotografie: Unsplash

První trik

Suroviny: 1 l teplé vody, 10 ml alkoholu (ideálně vodky), 15 ml tekutého mýdla

Postup: Setřete z listů bílý povlak a připravte si směs z teplé vody, alkoholu a tekutého mýdla. Roztokem listy postříkejte, nechte několik hodin působit a na závěr rostlinu jemně osprchujte vlažnou vodou.

Druhý trik

Suroviny: 100 g citrusových slupek (z citronů, z pomerančů, grepů, limetek nebo mandarinek), 1 l teplé vody

Postup: Ingredience smíchejte a aplikujte přímo na rostliny a všechna postižená místa.

Třetí trik

Suroviny: 1 l teplé vody a 100 g sušeného měsíčku lékařského

Postup: Smíchejte sušené kvítky měsíčku s vodou a nechte jeden den ustát. Roztokem oroste květiny a pak jemně setřete zbytky bílého povlaku z listů.

Zdroj: HuffPost

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články