Jak správně vyprat oblečení s knoflíky nebo zipy | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Oblečení s knoflíky a zipy je třeba prát opatrně. Při nesprávné manipulaci zničí sebe i ostatní prádlo

Oblečení s knoflíky a zipy je třeba prát opatrně. Při nesprávné manipulaci zničí sebe i ostatní prádlo

Než budete prát oděvy s knoflíky nebo se zipy, měli byste se ujistit, že to děláte správně. Stačí totiž málo, a můžete poškodit všechno vaše oblečení.

dziny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud používáte k čištění vašeho oblečení zpravidla pračku, jistě víte, že jediné nesprávné vyprání může mít nepěkný dopad na všechny kusy prádla uvnitř bubnu. Je proto nesmírně důležité dbát na to, abyste ničím nenarušili proces mytí, k čemuž dochází naprosto snadno, a to zejména když perete oblečení s knoflíky nebo zipy. Abyste se ovšem do budoucna již nemuseli potýkat s problémy, níže se dozvíte, jak tento druh oblečení vyprat správně. 

Zásadní pravidla pro praní oděvů s knoflíky a zipy

Ještě než strčíte do pračky vaší košili nebo halenku s knoflíky, důkladně zkontrolujte, zda je každý z nich dostatečně přišit k látce. Pokud se vám zdá, že některé kusy nedrží správně, raději je ještě před čištěním přišijte, aby se během praní neutrhly a vy jste potom před prací museli hledat šicí nástroje. Také je důležité vzít v potaz, že volný materiál může narušit správný chod vaší pračky nebo jí dokonce poškodit zevnitř. 

pracka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor byste si však také měli dát až budete prát oblečení se zipy, protože je důležité se před jejich vložením do pračky ujistit, že jste je všechny pozapínali. Pokud je totiž necháváte běžně rozepnuté, může se stát, že se časem zdeformují a vy je budete muset vyměnit.  

Pozor si dejte především před kovovými knoflíky

Pokud se chystáte vyprat oděv s kovovými knoflíky, měli byste věnovat čištění extra pozornost, neboť je velmi důležité zkontrolovat, zda kov nezačal rezavět. V případě, že byste zrezivělé knoflíky do pračky vložili, mohlo by dojít nejen k poškození veškerého oblečení v bubnu, ale také k poškození vaší pračky. Navíc byste neměli zapomínat prát oděvy s jakýmkoliv kovovým příslušenstvím naruby, aby se kov nedostal za žádnou cenu do kontaktu s okolím. 

pracka pradlo buben zevnitr
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ještě než se vrhnete do praní, měli byste si zapamatovat, že teplo je také důležitý faktor, který je před čištění potřeba zvážit. Pokud totiž perete plastové knoflíky ve vodě s velmi vysokou teplotou, mohly byste se potýkat s potenciálním nebezpečím – určitě si dovedete představit, co by udělal roztavený plast s ostatními kusy oblečení nebo se samotným bubnem pračky. Proto bude nejlepší, když budete tyto oděvy prát ručně nebo při dostatečně nízkých teplotách.

Jak perete oděvy s knoflíky nebo se zipy vy? 

Zdroj: Zinoti