Oblečení může vonět jako právě vyprané. Víme, jak na to | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Udržte oblečení voňavé – díky primitivním fíglům bude i po 8 týdnech takové, jako byste ho právě vytáhli z pračky

Udržte oblečení voňavé – díky primitivním fíglům bude i po 8 týdnech takové, jako byste ho právě vytáhli z pračky

Pokud vás rozčiluje, že máte tu nejvoňavější a nejkvalitnější aviváž, ale za pár hodin po ní prádlo už nevoní, nezoufejte. Existuje několik snadných triků, jak ho zase rozvonět.

vonave pradlo snura
Zdroj fotografie: iStock

Vklouznout do čerstvě vypraného a voňavého oblečení je báječný pocit. Stačí ale den nošení a je po svěžesti i vůni, což může být dost frustrující. Není řeč o ponožkách nebo spodním prádle, spíš o svršcích, které po jednom nošení znovu prát nechcete, protože nejsou špinavé, a navíc se s každým praním ničí vlákna. Existuje ale několik způsobů, jak oblečení může zůstat i po několikerém použití voňavé.

1) Větrání

Když přijdete z práce nebo ze školy domů, oblečení, které máte na sobě a nechcete ho prát, nedávejte do skříně. Nejenže nebude svěží, ale může od něj načichnout čisté prádlo. Rozložte ho třeba na prádelní šňůru, aby přes noc vyvětralo.

2) Aviváž

Oblíbenou vůni vašemu vypranému oblečení dává aviváž. Vyrobte si z ní roztok, kterým postříkejte oděv, který jste měli na sobě. Stačí do lahvičky s rozprašovačem nalít vodu, přidat pár kapek změkčovadla a pořádně protřepat. Oblečení pak bude vonět jako právě vyprané. Můžete to aplikovat i na prostěradla, povlečení nebo záclony.

3) Mýdlo

Když vyvětrané svršky nakonec uložíte ve skříni, dejte tam také mýdlo. Může být s vůní levandule, případně nějakou jinou, kterou máte v oblibě. Mýdlo rozbalte a položte na kus látky nebo ho můžete vložit do textilního sáčku. Po třech až čtyřech hodinách oblečení absorbuje vůni mýdla a bude vonět.

mydlo levandule
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Káva

Možná vás překvapí, že kávová zrna pohlcují nepříjemné pachy. Pokud tedy nošené a vyvětrané oblečení vrátíte zpět do skříně, dejte tam také misku se zrnky kávy. Po několika hodinách by oblečení mělo být zase jako čerstvě vyprané.

5) Olej

Někdy oblečení ani nemusíte nosit, čisté a vyžehlené ho uložíte do skříně, a když si ho chcete vzít na sebe, vůně je ta tam. Aby znovu získalo svěží a čistý nádech, postříkejte ho voňavým roztokem. Ten si snadno vyrobíte, když do lahve s rozprašovačem dáte vodu a několik kapek esenciálního oleje. Může být třeba levandulový, citrónový, konvalinkový nebo růžový. Pak už jen lehce prádlo postříkejte.