Jednoduché triky, jak se zbavit potu na oblečení | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr

Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr

S poškozeným oblečením se nemusíte loučit a ani ho nosit do čistírny. Ušetřete peníze jednoduchými triky, díky kterým bude zase jako nové.

prani pradla zeleny lavor
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na každém kusu oblečení se mohou čas od času objevit nevzhledné skvrny od potu, se kterými si bohužel nedokáže poradit žádný prací prostředek. Ještě než se však rozhodnete zašpiněnou látku vyhodit, můžete vyzkoušet tyto osvědčené triky, jež vám problém pomohou snadno a účinně vyřešit. 

1) Citronová šťáva

Citronová šťáva je osvědčený prostředek, který vyčistí každou skvrnu od potu. Používat byste ji však měli zpravidla na světlé tkaniny, neboť tmavě zbarvené druhy může snadno poškodit. Rozkrojte toto kyselé ovoce napůl a na každou zašpiněnou část vašeho oblečení vymačkejte jeho šťávu (skvrna musí být zcela pokryta). Nechte ji působit alespoň 10 minut, a poté látku opláchněte ve studené vodě. 

2) Lék aspirin

Běžný aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která velmi dobře působí proti skvrnám od potu na oblečení. Na rozdíl od citronové šťávy ho můžete použít jak pro světlé, tak i tmavé tkaniny. Připravte si 2 tabletky tohoto léku, půl šálku studené vody a obyčejný zubní kartáček. Aspirin nechte rozpustit ve vodě, a poté do směsi namočte kus látky se skvrnami. Ty posléze vydrhněte zubním kartáčkem a nechte přípravek působit alespoň 2–3 hodiny. Nakonec oblečení vyperte v pračce běžným způsobem. 

3) Roztok peroxidu a prostředku na mytí nádobí

Čištění pomocí peroxidu vodíku a prostředku mytí na nádobí je pravděpodobně ten nejjednodušší domácí způsob, který vám pomůže odstranit veškeré skvrny od potu na oblečení. Ingredience smíchejte v poměru 1:2 v rozprašovači a následně aplikujte přímo na oblečení. Směs nechte působit alespoň 10 minut, nakonec prádlo vyperte v pračce běžným způsobem. Tuto snadnou metodu můžete provést pomocí níže uvedeného videa s veškerými instrukcemi: 

@mama_mila_ The easy way to remove underarm deodorant stains for good 🙌 #laundryhacks #hometips #diyspray ♬ gimme gimme gimme – glwkstrs ❀

4) Osvědčený ocet

Ocet patří mezi nejsilnější domácí prostředky s mnoha využitími, a to zejména ohledně čištění prádla. Pamatujte však, že není dobré používat ho na bílé tkaniny – skvrny od potu sice odstraní, ale může na něm zanechat žluté skvrny. Připravte si vatový tampon, namočte ho do 9% octa a otřete jím zašpiněná místa. Poté nechte přípravek několik hodin působit (pokud jsou skvrny staré, tak přes noc) a nakonec své oblečení vyperte běžným způsobem. 

5) Jedlá soda

Dalším odstraňovačem potu, který najdete ve své domácnosti, je jedlá soda. Ta si poradí s každou skvrnou, ovšem stejně jako v případě octu byste ji neměli používat na světlé tkaniny. Připravte si 4 lžíce tohoto přípravku, půl šálku studené vody a zubní kartáček. Ingredience smíchejte, abyste získali hustou pastu (v případě potřeby přidejte více jedlé sody), a vetřete přímo do zašpiněných míst. Nechte ji působit několik hodin, až zcela zaschne. Nakonec skvrny vydrhněte zubním kartáčkem, dokud se soda nerozpustí. 

Zdroj: TheSpruce