Odstraňte skvrny z bílého oblečení jednoduše a efektivně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Časté chyby, kvůli kterým se vám nedaří odstranit skvrny z oblečení. S pomocí bramborového škrobu si poradíte i s těmi nejodolnějšími

Časté chyby, kvůli kterým se vám nedaří odstranit skvrny z oblečení. S pomocí bramborového škrobu si poradíte i s těmi nejodolnějšími

Čas od času se stane, že si svou oblíbenou bílou košili nebo tričko zamažete při konzumaci jídla. Máme pro vás řešení i na odolnou skvrnu.

skvrny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste si zašpinili bílé oblečení, nesmutněte a nedávejte jej na hromádku domácího prádla nebo na hadřík na podlahu. Existuje efektivní řešení, které vás skvrn může zbavit. Bude záležet pouze na tom, zda vám na košili spadla těstovina s červenou omáčkou, polili jste se vínem nebo jste se umazali od něčeho mastného. Vždy si ale pamatujte, že je potřeba jednat okamžitě a neodkládat čištění, až na oblečení dojde řada. 

Co dělat v případě skvrny od jídla a tuku

Pokud vám na oblečení spadne kus obědu, je zapotřebí ho nejprve pomocí čistého nože odebrat, nikoli otírat jinou látkou. Na zbylou skvrnu použijte bílý hadřík z mikrovlákna, který jste namočili do vody a nakapali jste na něj netoxický čistič na oblečení nebo klidně i na nádobí. Vyhledejte bezbarvý čistič. Pokud jej nikde okamžitě neseženete, raději použijte obyčejné tuhé mýdlo.   

pracka chodidla
Zdroj fotografie: Pixabay

Skvrnu pomocí hadříku čistěte od kraje ke středu, snažte se nedřít, ale jemně stírat. A pokud se jedná o mastnou skvrnu, doporučujeme ji očistit podle výše zmíněného postupu a následně ji zasypat kukuřičným nebo bramborovým škrobem. Nechte působit 10–15 minut, poté oddělte pomocí nože. V případě odolné skvrny postup se škrobem opakujte. Následně namočte oblečení do lavoru s peroxidem vodíku, citronovou šťávou či bílým octem. Nechte namočené alespoň 1 hodinu, poté vyperte s pracím práškem na bílé prádlo. 

Co nedělat, když se snažíte odstranit skvrny 

Doporučujeme, abyste nikdy k odstranění nepoužívali barevný hadřík – může pustit barvu do bílé tkaniny. Také nepoužívejte froté ručník, jelikož může látku zničit. Čerstvou skvrnu rovněž nikdy nedrhněte tuhým mýdlem. Samozřejmostí by mělo být prohlédnutí štítku před samotným čištěním oděvu.

obleceni nebe
Zdroj fotografie: Pixabay

Nikdy ani nepřelévejte skvrnu vroucí vodou. Pokud se jedná o skvrnu od krve, mléka či vejce, horká voda by mohla srazit pozůstalé bílkoviny na látce. Je tedy lepší použít vodu vlažnou nebo studenou. Jemné látky, ale ani ty silnější, nedrhněte pomocí hadříku, a to ani o sebe. Mohou vzniknout žmolky či může dojít k úplnému poškození tkaniny. Pokud potřebujete zjistit, zda skvrna po vyprání zmizela, rozhodně oblečení nedávejte do sušičky nebo jej nežehlete. Mohla by se totiž horkem takzvaně zakonzervovat.

Zdroj: HowStuffWorks